Κακός Άρης, ήττα που «πονάει» για τη μάχη της εξάδας

Οι “κίτρινοι” έχασαν από το Λαύριο το Σάββατο, με 81-70 – Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Χάγκινς

Ο Άρης δεν τα κατάφερε απέναντι στο Λαύριο, σε ένα ματς στο οποίο ήταν απαραίτητη η νίκη. Οι “κίτρινοι έχασαν από το Λαύριο με 81-70, μια ήττα που “πονάει” πολύ στη “μάχη” της εξάδας. Υπήρχαν τα φαλτσοσφυρίγματα, υπήρχαν πάντως και οι “ανορθογραφίες” των “κιτρίνων” (π.χ. 2/18 τρίποντα), ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ξέφυγε το Λαύριο. Πέραν της απουσίας του Σανόγκο, δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Χάγκινς, που τις τελευταίες μέρες ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό.

Στην πρώτη επίθεση του Λαυρίου ο Άρης χρεώθηκε με τρία φάουλ ενώ ο Καστρίτης ήταν έξαλλος με την ομάδα του και ζήτησε τάιμ άουτ στο πρώτο λεπτό. Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 2-6 ενώ στο 5′ η ομάδα του Καστρίτη είχε έξι φάουλ και ο Τολιόπουλος δύο. Το δεύτερο ήταν… ανύπαρκτο ενώ στην συνέχεια οι Γκούντγουιν, Τολιόπουλος και Νετζήπογλου είχαν από δυο φάουλ. Το Λαύριο προηγήθηκε με 22-15, με τον Άρη να έχει “κολλήσει” επιθετικά και τον Μήτρου-Λονγκ να “γράφει” το 22-19 στο φινάλε της α’ περιόδου.

Το δεύτερο φάουλ έφτασε και ο Νότε ενώ ο Χρηστίδης έδινε σημαντικές βοήθειες, με 8 πόντους, στο 25-23. Οι διαιτητές γύρισαν τη φάση πίσω για να “βρουν” φάουλ στον Χρηστίδη, σε ένα απίθανο σφύριγμα (29-23) . Πέραν της κακής διαιτησίας, υπήρχε  και η αστοχία των “κιτρίνων” που ήταν “αγκάθι” ενώ ο Χόρκλερ “έγραψε” το 32-28. Ο Τολιόπουλος έφτασε τα τρία φάουλ και μετά έγινε το 40-37 (9 πόντοι από τον Χόρκλερ). Αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, στην διάρκεια του οποίου ξεχώριζε ο Χόρκλερ με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ ο Καββαδάς είχε 5 ριμπάουντ.

Ο Νετζήπογλου ήταν ο υπεύθυνος για το 43-41 ενώ το 50-45 έγινε από τον Γκούντγουιν. Οι διαιτητές έδωσαν… εύκολα ακόμη ένα αντιαθλητικό (50-45) σε βάρος του Άρη, όταν νωρίτερα δεν δόθηκαν αντίστοιχα σφυρίγματα υπέρ των “κιτρίνων”. Κάπως, έτσι, το Λαύριο ξέφυγε με 55-47, το σύνολο του Καστρίτη, μετέπειτα, “αντέδρασε” (55-51) αλλά αυτό κράτησε για… λίγο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να είναι στο +11 στο 30′ (62-51).

Η τέταρτη περίοδος δεν κυλούσε καλά για τον Άρη. Το Λαύριο ανέβαζε την διαφορά, ο Χρηστίδης αποβλήθηκε γιατί χρεώθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ και στο 34′ το σκορ ήταν 66-55. Ο Καββαδάς έχοντας 8 πόντους, μείωσε σε 68-60. Αργότερα, έγινε το 70-63 ενώ στο 74-63 ουσιαστικά γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Γκρέι 9 (1), Φλαγκ 17 (5/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κόουλ 13 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νικολαΐδης 4 (5 λάθη), Λάντζεβαϊν 8 (5 ριμπάουντ), Ρέμι, Ζάρας 12 (2), Σπρίντζιος, Κολοβέρος 7 (3 λάθη), Γερομιχαλός 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 13 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 8 (4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 6 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Νότε 12 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 7 (2/10 σουτ, 2/4 βολές), Σχίζας, Καββαδάς 11 (3/4 δίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Φίλλιος, Χρηστίδης 8.