Βόλεϊ

Βόλεϊ Γυναικών: Λύγισε ο Άρης στο ντέρμπι της Μίκρας.

Η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ του Άρη δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Μίκρας και γνώρισε την ήττα με 3-1 στα σετ.

Αναλυτικά η ενημέρωση:

“Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε από τον Π.ΑΟ.Κ. με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Όπως αναμενόταν το ντέρμπι ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι τα μισά σχεδόν του πρώτου σετ (15-15), ωστόσο οι φιλοξενούμενες πήραν διαφορά τριών πόντων (16-19), την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος (18-25).

Το δεύτερο σετ-στην έναρξη του- κυλούσε ακριβώς όπως το πρώτο, ωστόσο στην πορεία ο ΑΡΗΣ έδειξε πιο αποφασισμένος, συγκεντρωμένος, μετατρέποντας το 13-14, σε 22-18 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ ( 25-20).

Όπως και τα προηγούμενα δυο, έτσι και το τρίτο σετ κυλούσε στον ίδιο ρυθμό, πόντο-πόντο, με τον Π.Α.Ο.Κ. όμως να παίρνει διαφορά τεσσάρων πόντων και να κάνει το 1-2 σετ (22-25).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι αθλήτριες του ΑΡΗ «ξέμειναν» από δυνάμεις με τον Π.Α.Ο.Κ. να παραμένει συγκεντρωμένος και να οδηγείται στην κατάκτηση του σετ (15-25) και κατ’ επέκταση στη νίκη.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-20, 22-25, 15-25).