Πλήρωσε την τραγική τρίτη περίοδο στην Πάτρα

Μια ακόμη ήττα γνώρισε ο Άρης στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα ο οποίος κλείδωσε την νίκη χάρη σε ένα επί μέρους 21-6(!) στο τρίτο δεκάλεπτο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό ποιοτικά και για τον Άρη και για τον Προμηθέα, αλλά αυτό ευνόησε περισσότερο τους κίτρινους, που επιζητούσαν χαμηλό ρυθμό και όχι μεγάλο σκορ. Πέτυχαν στην άμυνα τον στόχο τους, ωστόσο επιθετικά είχαν προβλήματα, με πολλά χαμένα λέι απ, χαμένες βολές και πέταξαν στα σκουπίδια ευκαιρίες για να έχουν το προβάδισμα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα πάντα ήταν σε πλήρη ισορροπία και τη διαφορά έκαναν οι ελεύθερες βολές. Ο Άρης είχε 2/5, ο Προμηθέας 5/5 και το σκορ ήταν 15-13 υπέρ των γηπεδούχων, όμως οι δύο ομάδες ήταν… ίδιες και σε σουτ (5/14) και σε ριμπάουντ (9-9) και σε ασίστ (2-2) και σε λάθη (4-4)!

Οι κίτρινοι μπορεί να μην είχαν καθόλου το προβάδισμα από το 12’ και μετά, αλλά δεν άφησαν τον Προμηθέα να ξεφύγει. Το σκορ στα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν 22-20, ωστόσο ο Προμηθέας με τρίποντο του Λίποβι ξέφυγε με 30-23 (19’), αλλά οι κίτρινοι με 2/2 βολές του Μποχωρίδη μείωσαν σε 30-25 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η πλήρης κατάρρευση του Άρη και σε αυτό το διάστημα φανερώθηκε η μέτρια ποιότητα της ομάδας του Αγγέλου. Οι κίτρινοι έχασαν τον ρυθμό τους, ήταν άστοχοι στην επίθεσή τους και μοιραία ο Προμηθέας ξέφυγε και πήρε διαφορά ασφαλείας.

Πιο συγκεκριμένα, οι παίκτες του Αγγέλου είχαν 2/6 βολές, 2/4 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Πέτυχαν μόλις έξι πόντους, δέχθηκαν 21 από τους γηπεδούχους και χωρίς καλά – καλά να το καταλάβει κανείς το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν 51-31.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και το πέτυχε. Μείωσε αρχικά σε 51-37 (32’) και 54-42 (34’) και με διαδοχικά τρίποντα από Τζόουνς, Χάρις και Φλιώνη έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους (61-51, 3:42).

Ο Γιατράς κάλεσε τάιμ άουτ για να επαναφέρει τη συγκέντρωση στους παίκτες του. Ο Μέιερ μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 63-51, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα, μειώνοντας σε 63-53 με τον Μποχωρίδη (37’) και με τρίποντο του Χάρις έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (63-56, 1:57)!

Οι κίτρινοι είχαν ευκαιρία να μειώσουν ακόμα περισσότερο, αλλά ο Μποχωρίδης έκανε βήματα (1:34) και ο Λίποβι διαμόρφωσε το 65-56 (1:14). Στα 56’’ ο Μποχωρίδης μείωσε σε 65-58, αλλά τα πάντα κρίθηκαν όταν ο Λίποβι με τρίποντο στα 38’’ διαμόρφωσε το 68-58.

Με τρίποντο του Φλιώνη οι κίτρινοι μείωσαν σε 68-61 (29’’), ο Σαλούστρος με 2/2 βολές έκανε το 70-61 (18”) και στο φινάλε μία βολή από τον Σαλούστρο και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (17/23β., 18/32δπ., 6/26τρ., 37ρ., 12ασ., 10λ., 5κλ., 3κοψ.): Γκίκας 5 (1), Τσαϊρέλης, Μέιερ 12 (1/1β., 4/4δπ., 1/5τρ.,), Λίποβι 8 (2), Μπράουν 14 (5/5β., 3/6δπ., 1/5τρ., 6ρ.), Σαλούστρος 7 (6ρ.), Γερομιχαλός 2, Χολ 12 (1), Σανδραμάνης, Έλις 8 (4ρ.), Παρκς 3.

ΑΡΗΣ (6/16β., 14/29δπ., 9/30τρ., 39ρ., 12ασ., 11λ., 6κλ,, 4κοψ.): Μποχωρίδης 11 (2/2β., 4/12δπ., 1/4τρ., 7ρ., 4ασ.), ΜακΓκι 8 (2/10β., 3/4δπ., 9ρ.), Μπελ 9 (3/6δπ., 1/4τρ.), Χάρις 11 (3/7τρ., 4ρ.), Νταλό 3 (4σ.), Σαλφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 9 (3), Τζόουνς 7 (1), Κάιζερ, Αγγέλου.

Ιάσονας Μίσχος

Όντας 14 ετών του δόθηκε η ευκαιρία να συνδυάσει την αγάπη του για τον Άρη και την δημοσιογραφία μέσω των "Α.Ν. 98.7" Πλέον Βρίσκεται στην οικογένεια του ''Yellow Radio FM 101.7'' από τις πρώτες στιγμές της δημιουργίας του...