Showtime! Άρης-απόλαυση «πάτησε» το Περιστέρι

Απολαυστικός ο Άρης, πρόσφερε μία ενθουσιώδη Κυριακή με νίκη-πάρτυ για τους φιλάθλους των κιτρινόμαυρων.

Το σκορ ανοίγει ο Τζέιμς Κέλι, ο οποίος μπήκε για μία ακόμη φορά δυναμικά στο γήπεδο.

Ο Κάουαν φαίνεται πως δεν είναι αρκετά συγκεντρωμένος στο παρκέ, αφού με δύο λάθη, δίνει την μπάλα στην ομάδα του Περιστερίου.

Ο μοναδικός Κέλι δικαιώνει τον Άρη με γκολ-φάουλ και μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, μονοπωλεί τους πόντους στον βαθμολογικό πίνακα.

Προς το τέλος του δεκαλέπτου και μετά τις υποδείξεις του Γιάννη Καστρίτη, στην βαθμολογία άρχισαν να βοηθούν οι Κάουαν, Πουλιανίτης και Γουίλιαμς.

Τα πρώτα δέκα λεπτά τελειώνουν με ένα θεαματικό τρίποντο του Πουλιανίτη, με το Περιστέρι να μην μπορεί να βρεθεί μπροστά στο σκορ (19-15).

Αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και ο Άρης διατηρεί το προβάδισμα, με την βοήθεια του Λόκετ και του Τζούστον, παίρνοντας το βάρος του σκοραρίσματος από τους ώμους του Κέλι.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, Λόκετ και Κέλι πραγματοποιούν ένα «σόου» με αλέι ουπ και κάρφωμα, αναδεικνύοντας την κυριαρχία της ομάδας στο γήπεδο (27-23).

Στα τρία λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου, στον αγωνιστικό χώρο εισήλθε ο Γιάννης Σιδηροηλίας, του οποίου η είσοδος συνοδεύτηκε από έντονα χειροκροτήματα.

Την φοβερή εικόνα του Αυτοκράτορα συμπλήρωσαν ένα τρίποντο του Νετζήπογλου (32-28) και αμέσως μετά, από κλέψιμο του Σιδηροηλία, ένα αλέι ουπ με τον Κέλι (34-28).

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα, όμως με τους κιτρινόμαυρους να βρίσκονται πάντα μπροστά.

Βρισκόμαστε στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου το Περιστέρι αρχικά επιχείρησε να φτάσει τον Άρη (36-33). Οι κιτρινόμαυροι, όμως, είναι αποφασιμένοι να «οδηγούν» την πορεία του παιχνίδιου.

Με εύστοχες βολές του Κέλι και τρίποντο του Γουίλιαμς, ο Άρης ξεφεύγει και πάλι σε 41-34.

Η ομάδα του Περιστερίου προσπαθεί να σταματήσει την αγωνιστικότητα των αντιπάλων τους με πολλαπλά φάουλ. Επιτυχημένες βολές πάνω στον Νετζήπογλου και σκοράρισμα του Λόκετ, φέρνουν την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων +11 (45-34).

Ασταμάτητος ο Γουίλιαμς, σκοράρει την πλειοψηφία των τριπόντων για τον Άρη, αυξάνοντας συνεχώς την διαφορά (50-39). Λίγο αργότερα απαντάει ο ίδιος και πάλι (!), «ζωγραφίζοντας» διαφορά +14, ενώ φαίνεται αδύνατον να αστοχήσει σε τρίποντο (56-42).

Το παιχνίδι βρίσκεται στην τελική ευθεία με τους γηπεδούχους να κάνουν «πάρτυ» στο Nick Gallis Hall, με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 24 πόντους ήδη από το 8ο λεπτό (70-46).

Οι φιλοξενούμενοι έχουν παρασυρθεί από την ένταση των κιτρινόμαυρων, η ψυχολογία τους δεν στέκεται στο ύψος των περιστάσεων και αδυνατούν να βρουν καλάθι συνοδευόμενα από πολλαπλά λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι σκοράρουν ασταμάτητα (80-62).

Σφύριγμα λήξης και πανηγυρική νίκη για τον Αυτοκράτορα (87-68).