Όσο μπόρεσε ήταν ανταγωνιστικός ο Άρης, τα φάουλ ήταν… έξτρα “αγκάθια”

Ο Άρης προσπάθησε απέναντι στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ αλλά έχασε με 89-75

Ετσι κι αλλιώς, το έργο του ήταν τρομερά δύσκολο. Ο Άρης έπαιζε με απουσίες απέναντι στον Ολυμπιακό, που είναι μακράν η κορυφαία ομάδα στη Basket League. Ωστόσο, τα πολλά φάουλ με τα οποία χρέωσαν οι διαιτητές τους παίκτες του Άρη (από 4 φάουλ οι Νότε και Γκούντγουιν στο 3ο δεκάλεπτο) αποτέλεσαν έξτρα “αγκάθια” στην προσπάθεια της ομάδας του Καστρίτη. Ντεμπούτο έκανε ο Βασίλης Χρηστίδης (5 πόντοι) στο σημερινό ματς, στο οποίο ο Άρης έχασε με 89-75.

Λίγο μετά το 1′ του αγώνα, υπήρχε το πρόβλημα των δύο φάουλ του Νότε, με τους διαιτητές να δείχνουν την “ευαισθησία τους με το… καλημέρα του αγώνα ενώ στα πρώτα 3΄ (5-5) το φάουλ ήταν 0-4. Ο Νετζήπογλου έκανε το 5-8 ενώ δύο φάουλ χρεώθηκαν και στον Γκούντγουιν. Ο Άρης συνέχιζε να είναι μπροστά (10-13) όμως τα φάουλ ήταν 0-8!

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 16-13 με τρίποντο στη λήξη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καστρίτης δέχτηκε τεχνική ποινή διαμαρτυρόμενος για φάουλ που δεν δόθηκε. Ο Ολυμπιακός ήταν στο +14 (45-31) στο ημίχρονο, με τους Νότε και Γκούντγουιν να έχουν χρεωθεί με τρία φάουλ.

Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 50-43 στο 24′ και ο Νότε έκανε το 50-45, με τον Άρη να έχει τον Χόρκλερ με νταμπλ-νταμπλ (13 πόντους και 10 ριμπάουντ) ενώ βοηθούσε και ο Χρηστίδης (5 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 14′). Οι Νότε και Γκούντγουιν είχαν ήδη τέσσερα φάουλ και στο 30′ το σκορ ήταν 67-55. Τελικά, το ματς έληξε 89-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Κάναν , Λούντζης 9 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 20 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεζένκοβ 18 (7/8 δίποντα, 4/5 βολές), Παπανικολάου 5 (4 ασίστ) , Πίτερς 14 (1/1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Μπλακ 10 (8 ριμπάουντ) , ΜακΚίσικ 13 (2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 13 (1/4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 10 (1) , Νετζήπογλου 8 (2) , Χάγκινς 7 (1), Τολιόπουλος 15 (2), Γκούντγουιν 8 (4 ριμπάουντ), Νότε 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Σχίζας, Χρηστίδης 5 (4 ριμπάουντ)