Νίκη μέσα στο Μαρκόπουλο (0-3 σετ) για τις κοριτσάρες του Άρη

Το “5 στα 5” έκανε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Άρη που επικράτησε μέσα στο Μαρκόπουλο με 3-0 σετ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι κιτρινόμαυρες ήταν εντυπωσιακές και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Αθήνας.

Ο Άρης βρήκε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ και στη συνέχεια μετέτρεψε με το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο.

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τις δυο ομάδες να εκμεταλλεύονται τα εύκολα λάθη των αντιπάλων τους και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο, με τον ΑΡΗ να το κερδίζει με 28-26.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ μπήκε αρκετά αποφασισμένος, μη αφήνοντας περιθώριο στον αντίπαλό του και οδηγήθηκε στην εύκολη κατάκτηση του σετ με 25-16. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτριες του ΑΡΗ και στο τρίτο σετ, έχοντας τα ινία του αγώνα και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, παρά το μικρό ξέσπασμα του Μαρκόπουλου που μείωσε στους πέντε πόντους, ο ΑΡΗΣ το κατέκτησε με 25-18.

Αυτή η νίκη ήταν η πέμπτη σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ, με την Έβανς και τη Μερκάδο να βρίσκονται σε εξαιρετική βραδιά.

Τα σετ: 0-3 (26-28, 16-25, 18-25) σε 81′.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Νίκος Μπουτσουρής): Δικαιούλια 2 (2/6 επ.), Αλαγιάννη 4 (2/9 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (5/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 30% άριστες), Γιοβάνοβιτς 2 (2/6 επ.), Σάντος 6 (6/17 επ., 56% υπ. – 39% άριστες), Κούλερκαν 23 (22/56 επ., 1 μπλοκ) / Κόττα (λ, 46% υπ. – 8% άριστες), Κωτσαρά, Γράωαρη, Καραγιάννη.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερκάδο 28 (21/46 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Σουάν 5 (4/24 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Έβανς 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ. – 18% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 31% υπ. – 15% άριστες), Τάνη 1 (1 άσσος), Μπαλογιάννη, Γαϊτανίδου.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κοσμόπουλος, Σπίγγου, Γραμματεία: Ταλάρου.