Βόλεϊ

Νίκη με ανατροπή – Τσαϊρέλης: “Κοιτάμε το ματς Κυπέλλου”

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη επικράτησε με 3-1 σετ του ΑΟΦ Πορφύρα στον Πειραιά, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League, πετυχαίνοντας τη 14η νίκη της.

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο και το αποτέλεσμα να κρίνεται στις λεπτομέρειες με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ μπήκε αποφασισμένος, μη αφήνοντας περιθώριο στον αντίπαλό του, οδηγήθηκε στην εύκολη κατάκτηση του σετ με 25-9 και ισοφάρισε σε 1-1 . Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτριες του ΑΡΗ και στο τρίτο σετ, έχοντας τα ηνία του αγώνα και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, το κατέκτησαν με 25-18 και έκαναν την ανατροπή με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι παίκτριες του ΑΡΗ παρέμειναν συγκεντρωμένες και γύρισαν από το 18-16 σε 19-23, αποκτώντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων, το οποίο διατήρησαν μέχρι και το τέλος (20-25) και εξασφάλισαν τη νίκη με 3-1 σετ.Τα σετ: 1-3 (26-24, 09-25, 18-25, 20-25) σε 92′.*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων, ενώ του Πορφύρα προήλθαν από 9 άσσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής):
Χούντα 13 (11/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 18% άριστες), Σάντε 7 (3/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Θαλασσινού (60% υπ. – 40% άριστες), Ποντικάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκες 14 (13/49 επ., 1 μπλοκ), Αλισάνοβα 4 (1/5 επ., 3 άσσοι) / Μπουτσελάκου (λ, 43% υπ. – 36% άριστες), Σακιζλή 1 (1 άσσος), Αφεντάκη, Ευαγγέλου, Παβλένκο 5 (5/17 επ., 43% υπ. – 21% άριστες), Αλμπάνη.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης):
Κιουτσιούκη 8 (5/5 επ., 3 μπλοκ), Μυλωνά 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Μερκάδο 20 (12/35 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Σουάν 16 (15/32 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 12% άριστες), Έβανς 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 24% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 52% υπ. – 15% άριστες),  Γαϊτανίδου, Λάππα 1 (1 μπλοκ).

Ο Γιάννης Τσαϊρέλης στάθηκε στη σοβαρότητα των αθλητριών του, οι οποίες έκαναν αυτά που έπρεπε για να γυρίσουν το παιχνίδι απέναντι στον Πορφύρα, ενώ τώρα στρέφουν όλη τη συγκέντρωσή τους στον αγώνα του Κυπέλλου.

Ο προπονητής του ΑΡΗ δήλωσε χαρακτηριστικά: «Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι για εμάς. Μπήκαμε μουδιασμένα στο πρώτο σετ, αλλά ενώ η διαφορά ήταν μεγάλη είχαμε τρία σετ μπολ. Μετά όμως αφυπνιστήκαμε, τα κορίτσια σοβαρεύτηκαν και έκαναν αυτά που έπρεπε για να πάρουμε το τρίποντο, το οποίο ήταν και αυτό που θέλαμε. Ο Πορφύρας είναι καλή ομάδα ειδικά στην έδρα του. Κρατάμε τους τρεις πόντους και τώρα κοιτάμε το ματς Κυπέλλου με τον ΑΟ Θήρας».

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Α.Ο.Φ. Πορφύρα, Βασίλης Πανδής, τόνισε ότι: «Σήμερα παρά το γεγονός πως δεν ήμασταν καλοί σε κανένα στοιχείο του παιχνιδιού είχαμε ευκαιρία να πάρουμε κάτι. Ωστόσο για ακόμη μία φορά ο διαιτητής στο κρίσιμο σημείο έπαιξε το ρόλο του για να μην διεκδικήσουμε  το τέταρτο σετ και να πάμε στο τάι μπρεικ. Δεν είμαι σίγουρος αν είχα δίκιο αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν δικαιολογημένη η κόκκινη κάρτα που μου έβγαλε καθώς δεν της είχα πει απολύτως τίποτα καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δημιουργήθηκε εκνευρισμός και το χάσαμε. Νομίζω πως αυτό πλέον έχει γίνει ένα θέμα που πρέπει οι αρμόδιοι να το δουν».