Μπάσκετ Κορασίδων: “Σκούπισαν” τον ΠΑΟΚ και τώρα τελικός με τον Παναθλητικό

Η ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων του Άρη κέρδισε άνετα τον ΠΑΟΚ με 70-49 στη δεύτερη μέρα του Final 4 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ, το οποίο διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς.

Η ομάδα της Παναγιώτας Τσαμπούρη έκανε το «2 στα 2» και θα διεκδικήσει τον τίτλο της Θεσσαλονίκης και την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος τη Δευτέρα (09/05) στις 20:00 απέναντι στον Παναθλητικό Συκεών.

Ο Άρης έφτασε στη νίκη κυρίως χάρη στο εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε, όταν μετέτρεψε το 11-12 σε 35-20.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-12, όμως ο Άρης μείωσε σε 11-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινόμαυρες» έτρεξαν ένα σερί 14-0 και έκαναν το 25-12. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο στο 35-20.

Ο αντίπαλος μείωσε σε 35-26 αλλά ο Άρης έκανε το 43-26 και το 48-28, διατηρώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-31.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης διατήρησε άνετα το προβάδισμα, φτάνοντας στο τελικό 70-49.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Κανελλίδης-Φίλλιος

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 35-20, 51-31, 70-49.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη-Συρόπουλος): Τσαχτσίρα 4, Βαλαβάνη 14, Καλαβά, Σακκοράφα, Καλόγηρου 14, Γιάνταη 5, Ρίμπα 19(5), Μαστροδημήτρη, Καραγιαννίδου, Τόλιου 4, Τριανταφύλλου 2, Βλάχου 7(1).

ΠΑΟΚ (Βασιλειάδης-Αγγελίδης): Μηνοβγίδου 21(4), Γρηγορίου 4, Ιτόγια, Φουλίδη, Σταμπουλίδου, Ζουμπούλη , Τόγια 10, Τρικαλοπούλου, Λεπίδου, Κουκουναρίδου 11, Πολυμέρου 3, Καπουσούζη.