H “ακτινογραφία” του Σάκιτς και ένα… αξέχαστο γκολ

Όσα έκανε στον Άρη…

Την Κυριακή η ΠΑΕ Άρης ευχαρίστησε τον Εμάνουελ Σάκιτς για την προσφορά του στην ομάδα. Έναν παίκτη που έπαιξε στους “κίτρινους” τις σεζόν 2020/21 και 2021/22. Η πρώτη αγωνιστική χρονιά με τη φανέλα του Άρη ήταν πολύ διαφορετική σε σχέση με την περασμένη σεζόν κατά την οποία είχε πολύ μικρότερο αγωνιστικό ρόλο. Στην διάρκεια της σεζόν 2020/21 ο Σάκιτς είχε 31 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, όντας βασικός σε 24 ματς. Στην κανονική διάρκεια της Super League είχε 1657 λεπτά συμμετοχής και ήταν 6ος όσον αφορά τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής ανάμεσα στους παίκτες του Άρη.

Σε ό,τι αφορά τα πλέι οφ (2021), ο Αυστριακός είχε 598 λεπτά συμμετοχής και ήταν 10ος στον χρόνο συμμετοχής στον Άρη. Την ίδια σεζόν ο Σάκιτς είχε και 4 συμμετοχές στο Κύπελλο Ελλάδας ως βασικός. Πάμε στην αγωνιστική περίοδο 2021/22… Σε αυτήν, περιορίστηκε αρκετά ο χρόνος συμμετοχής του Αστριακού, που έπαιξε σε 18 ματς πρωταθλήματος και στα 9 εξ αυτών ήταν βασικός. Έχοντας 798 λεπτά συμμετοχής στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ο Σάκιτς ήταν στην 16η θέση μεταξύ των παικτών του Άρη αναφορικά με τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής.

Στα φετινά πλέι οφ (2022) ο Σάκιτς έπαιξε 3 παιχνίδια. Συμπλήρωσε 157 λεπτά συμμετοχής και ήταν 19ος στο μίνι πρωτάθλημα σχετικά με τους ποδοσφαιριστές του Άρη με τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής. Επίσης, έπαιξε ένα ματς Κυπέλλου και αγωνίστηκε ως βασικός στα δύο ευρωπαϊκά παιχνίδια με την Αστάνα. Ανεξαρτήτως της όποιας προσφοράς του Σάκιτς (κυρίως προσέφερε στον Άρη κατά την σεζόν 2020/21) και των όποιων μεταπτώσεων είχε στην απόδοσή του κατά την διετία με την κιτρινόμαυρη φανέλα, αυτό που δεν θα… ξεχαστεί σχετικά με τον Αυστριακό, ήταν το γκολ του απέναντι στην ΑΕΚ κατά την περασμένη αγωνιστική χρονιά.

Αποτέλεσε το μοναδικό του τέρμα ως ποδοσφαιριστής του Άρη, αλλά με… μεγάλη αξία. Δεν ήταν μόνο το γεγονός πως με εκείνο το γκολ, ο Αυστριακός έδωσε την νίκη (2-1) στον Άρη κόντρα στην “Ενωση”. Ηταν σίγουρα ένας ξεχωριστός αγώνας, που έγινε μετά την δολοφονία του Άλκη από οπαδούς του ΠΑΟΚ.. Το κλίμα ήταν “βαρύ” μετά από την τραγική εξέλιξη με τον αδικοχαμένο νεαρό και η συγκίνηση ήταν μεγάλη έπειτα από την επικράτηση των “κιτρίνων” στο φινάλε του ντέρμπι, με τα μέλη της ομάδας και τον Σάκιτς να αφιερώνουν την συγκεκριμένη νίκη στον Άλκη, έχοντας φανέλα με το όνομά του.