Hττα του Λαυρίου από την Κλουζ

Το Λαύριο ηττήθηκε (84-80) από την Κλουζ «πληρώνοντας» το άσχημο τελευταίο δεκάλεπτο

Διπρόσωπο εμφανίστηκε το Λαύριο στην φιλική αναμέτρηση με την Κλουζ Ναπόκα και ηττήθηκε με 84-80. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη με καλή παρουσία των Φλαγκ, Κόουλ και Κουάθ, είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (48-35, στο 20’).

Όμως, η πίεση στην άμυνα και οι λύσεις που βρήκαν οι παίκτες της Κλουζ με τους Στιπάνοβιτς και Ρίτσαρντ, επέτρεψαν στους Ρουμάνους να «τρέξουν» ένα επιμέρους σερί 29-17 στο τελευταίο 10λεπτο και να φτάσουν στη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:23-14, 48-35, 65-64, 80-84

(Χ. Σερέλης): Φλάγκ 11, Κόουλ 14, Α. Νικολαΐδης 11, Ντούραμ 7, Πιλάβιος 3, Ζάρας 5, Σπρίντζιος 3, Τέιλορ 8, Τζόνσον, Γερομιχαλός 4, Βουλγαρόπουλος, Κουάθ 14.

(Μ. Σιλβάσαν): Σάντερς 5, Κούτι 6, Τέιλορ 14, Στιπάνοβιτς 24, Μπίρτσεβιτς 3, Κατέ 8, Μέιντλ 8, Ρίτσαρντ 16, Κόστ, Λαπάστ.