Αρκούσε ένα 6λεπτο “βομβαρδισμού” για να ξεπεράσει την επίδοση ενός ημιχρόνου

Ο Άρης “πάτησε” γκάζι” στην τρίτη περίοδο και για να γίνει αυτό χρειάστηκαν… τρίποντες “βόμβες”

Από τα… άσχημα νούμερα που είχε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αυτό στα τρίποντα. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Καστρίτη είχε 3/13 σουτ από τα 6.75, δηλαδή σούταρε με 23% ευστοχία. Αυτή η αδυναμία του Άρη από την γραμμή του τριπόντου, “εξαφανίστηκε” στο τρίτο δεκάλεπτο, με το τέλος του οποίου οι “κίτρινοι” είχαν συνολικά 9 τρίποντα, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ (62-47).

Μάλιστα, αρκούσε ένα 6λεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο, ώστε η ομάδα του Καστρίτη να πετύχει περισσότερα τρίποντα σε σχέση με αυτά που είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Ως το 26′, “χτύπησαν” για τρεις οι Τολιόπουλος, Μποχωρίδης, Σανόγκο και Χάρελ, με τον Άρη, έτσι, να έχει τέσσερα τρίποντα σε ένα εξάλεπτο στην 3η περίοδο αντί τριών τριπόντων στο πρώτο 20λεπτο και να “πατάει” γκάζι για το 55-45.