“Στοπ” στο σερί του Αστέρα από τον Ιωνικό με σπουδαίο “διπλό”

Επικράτησε με 2-3 στην Τρίπολη

Ο Ιωνικός νίκησε 3-2 με ανατροπή στο β’ ημίχρονο τον Αστέρα στην Τρίπολη, βάζοντας πολύ γερά θεμέλια για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω στο σκορ έως το 63′ της αναμέτρησης αλλά σε εκείνο το σημείο υπήρξε πέναλτι και κόκκινη για τους Αρκάδες με αποτέλεσμα οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα τους, να πετύχουν δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά και να φτάσουν στο 2-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αστέρας έψαξε την ισοφάριση, αλλά δέχτηκε και τρίτο γκολ στην αντεπίθεση. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στο τελικό 3-2. Ο Αστέρας μετρούσε πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα, όμως ο Ιωνικός του έβαλε “φρένο”.