Πρώτη νίκη στα φιλικά προετοιμασίας ο Ολυμπιακός, 1-2 την Φορτούνα Ντίσελντορφ

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη του φετινή φιλική νίκη με αντίπαλο τη Φορτούνα Ντίσελντορφ με σκορ 2-1 επί αυστριακού εδάφους. Νέες δοκιμές από τον Μαρτίνς με τον Κανέ να είναι δεξί μπακ.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε σαφές πιο καλή εικόνα από το ματς προετοιμασίας με τη Ριντ. Στο 28ο λεπτό ο Ολυμπιακός έβαλε ένα ωραίο γκολ. Αξιοποίησε το φάουλ του Βαλμπουενά που έστειλε τη μπάλα στον Παπέ Σισέ, που με ωραία ντρίμπλα και πολύ καλό τελείωμα έκανε το 1-1.Στο 62ο λεπτό μετά από φάουλ του Ραντζέλοβιτς και κεφαλιά του Χασάν ήρθε το 2-1

Σε σχέση με τους 11 του Μαρτίνς ο Ισπανός μπακ Άβιλα ήταν για πρώτη φορά βασικός αφότου έπιασε Λιμάνι (κάνοντας και ντεμπούτο φυσικά). Σε ένα σχήμα που έδειχνε περισσότερο 4-3-3 αλλά γινόταν και 4-2-3-1 οι 11 του Πορτογάλου τεχνικού ήταν: Κρίστινσον, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Μασούρας και Τικίνιο.