“Διπλό” ανόδου για την Τενερίφη του Μογιέχο

Η Τενερίφη, στην οποία αγωνίζεται ως δανεικός ο μεταγραφικός στόχος του Άρη, Βίκτορ Μογιέχο, πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, στα ημιτελικά των μπαράζ ανόδου για την Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η Τενερίφη, επικράτησε στην έδρα της Λας Πάλμας, όπου πήγαινε ως αουτσάιντερ, με σκορ 1-2, με τον μεταγραφικό στόχο του Άρη, Βίκτορ Μογιέχο, να αγωνίζεται ως βασικός.

Ο Μογιέχο, χρησιμοποιήθηκε ως αριστερό εξτρέμ από τον προπονητή της ισπανικής ομάδας, Λουίς Μιγκέλ Ράμις, σε σύστημα 4-4-2, έχοντας παραγοντικά ρόλο κατά τη συμμετοχή του. Ο Μογιέχο αγωνίστηκε μέχρι και το 77ο λεπτό και τη θέση του πήρε ο Ελάντιο Σορίγια.

Η Τενερίφη, κατάφερε να πάρει “αέρα” δύο τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο με 2 γκολ του Έρικ Γκαλέγκο, με τη πρώην ομάδα του Ματέο Γκαρσία, Λας Πάλμας να καταφέρνει απλά να μειώσει στο 71ο λεπτό.