Βόλεϊ

Βόλεϊ Γυναικών: Με μεγάλη ανατροπή κέρδισε τον Ολυμπιακό ο Άρης

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Άρη, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και κέρδισε τον Ολυμπιακό στη Μίκρα!

Η ενημέρωση του Α.Σ. Άρης για το παιχνίδι:

“Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ έκανε μεγάλη ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-2 σετ, για τη 18ηαγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη βρέθηκε να χάνει με 1-2 σετ αλλά πήρε το τέταρτο και έκανε σπουδαία ανατροπή στο τάι μπρέικ, παίρνοντας τη σημαντική νίκη.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και με σερί 3-0 πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (10-6). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-9 αλλά η Τσούμπα έγραψε το 14-9 με νέο 4-0. Ο ΑΡΗΣ όχι μόνο κράτησε, αλλά αύξησε τη διαφορά (23-16) και πήρε το σετ με 25-18 κάνοντας το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυρες» άρχισαν το δεύτερο σετ προηγούμενες με 3-1 και 5-2. Κράτησαν το προβάδισμα (8-5) πριν ο Ολυμπιακός ισοφαρίσει σε 9-9. Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 10-11 σε 14-11 και στη συνέχεια έκανε το 15-14, 18-14. Οι παίκτριες του Γιάννη Τσαϊρέλη έμειναν μπροστά (22-18), αλλά οι φιλοξενούμενες έκαναν σερί 0-5 και πέρασαν με 22-23. Η Τσούμπα έκανε το 24-24 αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-27.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα (3-3). Ο ΑΡΗΣ έκανε το 6-4 και το 11-8, αλλά οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα μεγάλο σερί (0-8), εκμεταλλευόμενες το μπλακ άουτ των «κιτρινόμαυρων», περνώντας με 11-16. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 15-18 αλλά ο Ολυμπιακός έκανε το 16-22 και πήρε το σετ με 18-25.

Ισορροπία είχε και η αρχή του τέταρτου σετ (3-3). Ο Ολυμπιακός πέρασε με 8-10 αλλά με σερί 3-0 ο ΑΡΗΣ έκανε το 11-10 και στη συνέχεια το 14-12. Το ντέρμπι καλά κρατούσε (16-16). Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα κρίσιμο σερί  και μετέτρεψε το 18-18 σε 23-18, για να πάρει το σετ με 25-19 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 3-1. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν με 3-5 και 4-7. Με δύο μπλοκ οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 6-7 αλλά ο Ολυμπιακός έκανε το 6-9. Ο ΑΡΗΣ δεν παραδόθηκε και πέρασε με 11-10. Στη συνέχεια μετέτρεψε το 11-12 σε 14-12 και το λάθος των φιλοξενούμενων έγραψε το 15-12 και το 3-2.

Τα σετ: 25-18, 25-27, 18-25, 25-19, 15-12.”