Απόλλων Σμύρνης-Ιωνικός 1-1: Ανέτοιμος πριν την πρεμιέρα

Απόλλων Σμύρνης – Ιωνικός: Οι δύο ομάδες τέσταραν τις δυνάμεις τους στο φιλικό του Σαββάτου (26/9) στη Ριζούπολη με το τελικό 1-1 να αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους.

Μπορεί να υπάρχει απόσταση μίας κατηγορίας, όμως, αυτό δεν φάνηκε. Απόλλων Σμύρνης και Ιωνικός δεν είχαν σημαντικές διαφορές με τους Νικαιώντες συνολικά να παρουσιάζονται πιο έτοιμοι. Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μια ομάδα της Super League 1 και μία της Super League 2.

Στο 20′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε σουτ του Ματσούκα, ενώ στο 43′ από κάθετη του Φερνάντεθ ο Ντάουντα άνοιξε το σκορ. Η απάντηση δόθηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 49′ έγινε το 1-1 από τον Ματσούκα.

Απουσίες είχαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έδειξαν πάντως και εντελώς ανέτοιμοι εν όψει της πρεμιέρας τους στη Super League 1 σε μία εβδομάδα κόντρα στην ΑΕΛ. Για τους φιλοξενούμενους ανεπίσημο ντεμπούτο έκανε ο Ομάρ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κότσαρης, Τσαμπούρης, Βιτλής, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Ραΐλι, Μπαξεβανίδης, Κολ, Φερνάντεθ, Μπεντινέλι, Ντάουντα. Έπαιξαν και οι: Βέρχουλστ, Χειρίτραντας, Κραγιόπουλος, Χουχούμης, Σλίβκα, Ρώσση, Βάρκας, Ρόδης

ΙΩΝΙΚΟΣ: Γκίνης (46′ Αναγνωστόπουλος), Σινγκ (46′ Ομάρ), Μουστάκης (46′ Βλάχος), Φαζός (46′ Τσιριγώτης), Κύργιας (61′ Φουρλάνος), Τιεντσέ (46′ Κόρμπος), Γκίνο (46′ Γκοτσούλιας), Ματσούκας (75′ Μπονέτι), Ρόλε (90′ Αλεξανδράκης), Μάναλης, Κάστρο (61′ Κουιρουκίδης).