Άρης – Παναιτωλικός 2-0: Έκανε το «2Χ2» με «σβηστές μηχανές»

Σε ένα ματς χωρίς πολλές συγκινήσεις, ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε με δύο γκολ (Γκάμα και Ιντέγε) στο πρώτο ημίχρονο και έκανε τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά όσα έγιναν στο ματς:

«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού δεν προσέφεραν ιδιαίτερο θέαμα καθώς καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτάσει στην τελική προσπάθεια.

Στο 25ο λεπτό ο Μπρούνο Γκάμα κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και «άνοιξε» το σκορ στην αναμέτρηση.

Λίγα λεπτά αργότερα (30′), ο Σούντγκρεν ανατράπηκε στην περιοχή, ο ρέφερι έδειξε πέναλτι και ο Ιντέγε πλάσαρε εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 2-0.

ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΣΚΟΡ

Μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων στο 52′, ο Μαρσιάλ έπιασε ανενόχλητος ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Έμαν, για την πρώτη καλή ευκαιρία του Παναιτωλικού.

Στο 60ο λεπτό ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Μοράρ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ένα πολύ καλό σουτ του Σανιά έξω από την περιοχή στο 61′ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η καλύτερη ευκαιρία για τον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 80′. Ο Ιντέγε αρχικά μέσα από την περιοχή σούταρε αλλά βρήκε σε σώματα αντιπάλων. Οι «κίτρινοι» ανανέωσαν την επίθεσή τους όμως ο Ντουάρτε από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στην εστία, καθώς το σουτ του κατέληξε άουτ.

Στο 90′ ο Ντουάρτε δοκίμασε σουτ αρκετά έξω από την περιοχή αλλά πέρασε άουτ.

Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 91ο λεπτό, ο Ιντέγε έκλεψε τη μπάλα αλλά σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και από δύσκολο σημείο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.