Βόλεϊ Ανδρών: Τα έδωσε όλα, αλλά λύγισε στο τάι μπρέικ ο Άρης

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Άρη πάλεψε στην Πολίχνη, αλλά γνώρισε την ήττα από τον Πήγασο στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ.

Οι «κιτρινόμαυροι», οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Κουβανό Άλμπο, βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ (1-0 και 2-1), ισοφάρισαν ισάριθμες φορές αλλά λύγισαν στο τάι μπρέικ, το οποίο είχε ένταση, με τον Τσαδήμα να αποβάλλεται για τον Άρη.

Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα (1-3), Οι γηπεδούχοι πέρασαν με 7-5, οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 9-9, όμως ο Πήγασος με σερί πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (19-15). Ο Άρης μείωσε σε 21-20, αλλά το σετ έληξε 25-22.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση με σερί 0-4 μετέτρεψε το 8-9 σε 8-13. Έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (13-23) και παρά την προσπάθεια αντίδρασης του αντιπάλου (18-23), κέρδισε με 19-25.

Στο τρίτο σετ ο Πήγασος κυριάρχησε από την αρχή. Προηγήθηκε με 11-4, ο Άρης μείωσε σε 15-10, αλλά ένα σερί 4-0 έφερε το σκορ στο 19-10 και το σετ έληξε 25-14.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στο τέταρτο σετ (1-5). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 5-7 αλλά οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν εκ νέου τη διαφορά, σε 8-12 και 9-15. Ο Μπρουνέτ έφερε το 12-18 και ο Κάβουρας με άσο το 13-20. Ο Άρης έφτασε στο +9 (14-23) και πήρε το σετ με 17-25, οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ ο Πήγασος προηγήθηκε με 3-0. Ο Άρης με τον Γκόρτσανιουκ ισοφάρισε σε 3-3 αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν το 5-3. Κράτησαν το προβάδισμα με 10-7 την ώρα που ο διαιτητής απέβαλε τον Τσαδήμα. Ο Πήγασος έκανε το 13-8 και πήρε το σετ με 15-10.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 25-14, 17-25, 15-10.