Τον πλήγωσαν ριμπάουντ και ρακέτα, ήττα 95-75 από τη Βενέτσια

Δεν κατάφερε ναεπιστρέψει με το διπλό από τη Βενετία ο Αυτοκράτορας.

Για τον Άρη βασικοί ξεκίνησαν οι : Nolley, DeJulius, Μαντζούκας, Γκιουζέλης και Banks

Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους : Simms, Ennis, Parks, Kabengele, Munford

Δείτε αναλυτικά την ανασκόπηση του αγώνα ανά περίοδο :

1η περίοδος : Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στη Βενετία (30-22), με τους γηπεδούχους να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα του coach Καστρίτη. Συγκεκριμένα τα προβλήματα στη ρακέτα, με τους Βενετσιάνους να εχουν εμφανή κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ (7 -1 υπέρ των γηπεδούχων). Τη κατάσταση αμυντικά δεν βοήθησε και η διαφορά στα φάουλ, καθώς οι διαιτητές σφύριξαν 7 φαουλ κατά του Άρη, δηλαδή πέντε περισσότερα συγκριτικά με την ομάδα του Neven Spahija.

Επιθετικά για τον Άρη υπάρχει μια μεγάλη ευστοχία από τα 6,75μ, με τους Τολιόπουλο και Μαντζούκα να βάζουν από δυο, με τον power forward του Άρη να κάνει το απόλυτο 2/2 από το τρίποντο.

2η περίοδος : Οι κιτρινόμαυροι άφησαν πίσω τους το μέτριο ξεκίνημα στον αγώνα και πλησίασαν τους Βενετσιάνους με σκόρ ημιχρόνου 47-41. Το πρόβλημα στα rebound δυστυχώς δεν έπαψε να υπάρχει, ωστόσο η βελτίωση του Άρη επιθετικά, με τον Τολιόπουλο να κάνει μια πλέον συνηθισμένη για αυτόν εμφάνιση με 10 πόντους στο ημίχρονο, ενώ λύσεις επιθετικά έδωσε και ο Banks. Ένα ακόμα άλυτο ζήτημα για τον Γιάννη Καστρίτη είναι αυτό των φάουλ, καθώς οι Banks, Χατζηδάκης και Nolley να είναι φορτωμένοι με 3 φάουλ έκαστος.

3η περίοδος : Ο Άρης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το momentum που δημιούργησε στο πρώτο λεπτό με ένα σερί 5-0, καθώς έπειτα από ένα time out των Βενετσιάνων δέχτηκε ένα ακόμη μεγαλύτερο σερί 12-0 και βρέθηκε κατά πολύ πίσω στο σκόρ. Η αστοχία στις βολές, τα προβλήματα στα φάουλ ( τα οποία αποκορυφώθηκαν με την αποβλή του Χατζηδάκη) και η αμυντική αδράνεια ήταν αρκετά για να βάλουν τους Ιταλούς στο τιμόνι του αγώνα με διψήφιο προβάδισμα. Όσο για το πρόβλημα στα φάουλ, ορισμένες από τις διαιτητικές αποφάσεις θα μπορούσαν να θεωρηθούν επιεικώς αμφιλεγόμενες.

4η περίοδος : Η τελευταία περίοδος μπορεί να θεωρηθεί μια συνέχεια της τρίτης, καθώς οι παίκτες του Άρη φορτώθηκαν με φάουλ. Συγκεκριμένα μετά από τον Χατζηδάκη, 5 φάουλ συμπλήρωσαν οι Nolley και DeJulius, ενώ στα 4 φάουλ έμειναν οι Banks και Roberts. Το πρόβλημα στα ριμπάουντ εξακολούθησε να υπάρχει ενώ και επιθετικά δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη βελτίσωση. Η ομάδα δεν μπόρεσε να ενακάμψει σε καμία από τις δύο άκρες του γηπέδου και έτσι η διαφορά επεκτάθηκε στους 20 πόντους για να διαμορφωθεί το τελικό 95-75