To… τραγικό νούμερο των ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο

Ηταν ένα σοβαρό μειονέκτημα για το -20

Το -20 (54-34) του πρώτου ημιχρόνου ήταν ένας πάρα πολύ σοβαρός λόγος για την ήττα του Άρη στην Πυλαία. Για να “έρθει” αυτό το -20, έπαιξε ρόλο η κάκιστη συγκομιδή στα ριμπάουντ. Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο 20λεπτο ο Άρης είχε μόνο έξι ριμπάουντ και ο ΠΑΟΚ είχε 23 “σκουπίδια”.

Δηλαδή, υπήρχε μεγάλη διαφορά… Οταν οι “κίτρινοι” βελτιώθηκαν στον συγκεκριμένο τομέα στο δεύτερο ημίχρονο (12 ριμπάουντ ο “Δικέφαλος” και 22 ο Άρης), τα πράγματα εξελίχθηκαν καλύτερα για το σύνολο του Καστρίτη με την μείωση της διαφοράς και την διεκδίκηση της νίκης.

Στο β’ μέρος οι παίκτες του Άρη απέδιδαν καλύτερα στο “μάζεμα” των “σκουπιδιών” και ο αγώνας τελείωσε με 35 ριμπάουντ από τους “ασπρόμαυρους” και 28 ριμπάουντ από πλευράς “κιτρίνων”.