Το τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε τη νίκη στο Λαύριο (75-66) μέσα στη Λάρισα

Για τρία δεκάλεπτα η Λάρισα κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά το Λαύριο αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικό, έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη (75-66) για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη δεν είχαν καλό επιθετικό ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο και με τον Τάισον Κάρτερ να αναλαμβάνει δράση στο β’ μέρος, έφτασαν στη νίκη, τη δεύτερη σε τρεις αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τάισον Κάρτερ, που σημείωσε τους 17 από τους 19 πόντους του στο β’ μέρος, σε ένα παιχνίδι που δεν αποκλείεται να αποδειχθεί το τελευταίο του Τζέι Θρετ με τη φανέλα της Λάρισας.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75.

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 8 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάντσον 20 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Θρετ 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κρουμπάλι 12 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζάρας 5 (1/4 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 4 (1/8 σουτ), Καράμπελας.

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 9, Κάρτερ 19 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μουράτος 9 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Κακλαμανάκης 7 (3/10 δίποντα, 1/2 βολές), Γκόινς 2 (9 ριμπάουντ), Νικολαΐδης, Σμιθ 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αμίνου 6, Περσίδης 8 (1), Γερομιχαλός 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).