Μπάσκετ

Το Περιστέρι, τα σκαμπανεβάσματα και οι… ειδικές συνθήκες

Για το καλύτερο δυνατό ο Άρης στην Αθήνα…

Στο μυαλό η επιστροφή στις νίκες… Ο Άρης αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Περιστέρι, το Σάββατο. Πρόκειται για ένα δύσκολο ματς, απέναντι σε έναν αντίπαλο που διαθέτει αρκετούς ικανούς παίκτες. Ωστόσο, το μειονέκτημα της ομάδας του Τόμιτς είναι τα αρκετά σκαμπανεβάσματα που έχει στην διάρκεια των αγώνων της. Για παράδειγμα… Στο ματς με την Λάρισα, το Περιστέρι άρχισε ιδανικά την πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 12 πόντους (26-14).

Το φινάλε του παιχνιδιού, βρήκε ηττημένο το σύνολο του Τόμιτς με σκορ 71-77. Στον τελευταίο αγώνα με τον Απόλλωνα Πατρών, το Περιστέρι έδειχνε να βάζει τις βάσεις για το “διπλό” αλλά οι μόλις 7 πόντοι που πέτυχε στην τέταρτη περίοδο, είχαν ως αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στην ομάδα του Βετούλα να “αντιδράσει” και να κερδίσει με 74-72. Όλα αυτά, δείχνουν πως ο Άρης έχει απέναντί του έναν αντίπαλο ο οποίος δεν έχει σταθερότητά στο παιχνίδι του, αλλά για τους “κίτρινους” σε αυτό το ματς υπάρχουν… ειδικές συνθήκες.

Πλέον, Χάνλαν… δεν υπάρχει (όπως έγινε και απέναντι στον Ολυμπιακό) και διαθέσιμος είναι ο Τζέιμς Κέλι. Ο Αμερικανός προέρχεται από ένα διάστημα δύο μηνών δίχως αγώνες, άρα μένει να φανεί σε τι κατάσταση θα επανεμφανιστεί. Από εκεί και πέρα, ο Άρης άμεσα θα πρέπει να “συνηθίσει” στην επιστροφή του Κέλι και την αποχώρηση του Χάνλαν, πράγμα που δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο, όταν τους προηγούμενους δύο μήνες είχε διαθέσιμο τον Καναδό και δεν ήταν στα πλάνα ο Αμερικανός. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, ο Άρης θα “παλέψει” για το καλύτερο δυνατό…