Το ξανάζησε με παρόμοιο τρόπο

Το… συνηθισμένο “κρύο” γκολ στην Ευρώπη

Ήταν σαν να “ζούσε” κάτι που έγινε και στο παρελθόν… Ο Άρης ήταν ανώτερος από την Μακάμπι Τελ Αβίβ την Πέμπτη, δίχως να καταφέρει να ανατρέψει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Έστω κι αν προσπάθησε γι’ αυτό. Κάτι ανάλογο είχε γίνει με την Μόλντε (2019) καθώς με την Αστάνα (2021).

Οι “κίτρινοι”, τότε, ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους, έφτασαν κοντά στην πρόκριση στο εντός έδρας παιχνίδι ωστόσο ένα “κρύο” γκολ που δέχτηκε ο Άρης, το “πλήρωσε”. Με την Μόλντε είχε γίνει το 3-1 στην παράταση και με την Αστάνα το 2-1 στην παράταση, από πλευράς φιλοξενούμενων. Κόντρα στη ροή του αγώνα…

Όσον αφορά το χθεσινό ματς, ο Άρης άνοιξε το σκορ (1-0) και “πήγαινε” για το δεύτερο τέρμα που θα “ισοφάριζε” την ήττα της 4ης Αυγούστου. Όμως, ο Ζάχαβι, στο 74′, “έκοψε” την φόρα της ομάδας του Μπούργος, με το 1-1. Ενδεχομένως, αν δεν σκόραρε ο έμπειρος παίκτης, όλα να ήταν διαφορετικά…

Σε ένα σημείο του αγώνα, που ο Άρης έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα (σ.σ. 10 παίκτες η Μακάμπι) και “βάδιζε” προς την ανατροπή, ήρθε το “κρύο” τέρμα του Ζάχαβι, από το… πουθενά, μετά από ένα λάθος του Μπράμπετς. Όπως κόντρα σε Μόλντε και Αστάνα, έτσι και με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, λοιπόν, ο Άρης “ζει” έναν δύσκολο αποκλεισμό. Προσπάθησε για “πάει” το ματς στην παράταση, μετά το 1-1 διαμόρφωσε το 2-1 αλλά αυτό δεν αρκούσε, με το τέρμα του Ζάχαβι να παίζει τον ρόλο του για τον αποκλεισμό.