Το γύρισε ο Κολοσσός και νίκησε (73-56) τον Απόλλωνα Πάτρας

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με εννέα πόντους, ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να γυρίσει το ματς και με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Απόλλωνα με 73-56 πανηγυρίζοντας την πρώτη του φετινή νίκη στην Stoiximan Basket League. Πλέον οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 1-1 έπειτα από δύο αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό του αγώνα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε η εικόνα τους και είναι χαρακτηριστικό πως στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραραν μόλις τέσσερις πόντους -όλους με τον Τσαλμπούρη- με μόλις ένα εύστοχο εντός παιδιάς καλάθι. Οι Ρόδιοι έκαναν επιμέρους σκορ 43-19 στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 39-30 στο ξεκίνημά του, έφτασαν στη νίκη και έχτισαν και μεγάλη διαφορά.

Ο Κένι Γουίλιαμς με 19 πόντους και ο Μπλαζ Μέζιτσεκ με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ, όμως ο Κιμ Τιλί τελείωσε με 14 ριμπάουντ (τα 13 αμυντικά) και 5 πόντους, ενώ ο Στέφαν Ποτ είχε 11 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Για την ομάδα της Πάτρας πρώτος σκόρερ ήταν ο Ορλάντο Κόουλμαν με 16 πόντους και οι Γιώργος Τσαλμπούρης με 14 και Ντεζόν Ντέιβις με 13. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν επτά παραπάνω ριμπάουντ (35 έναντι 28) όμως η μεγάλη διαφορά ήταν στις ασίστ με τον Κολοσσό H Hotels να έχει 22 και τον Απόλλωνα Oscar μόλις 9.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι σημειώνοντας τρία εύστοχα τρίποντα και με τον Τσαλμπούρη να πετυχαίνει διαδοχικούς πόντους προηγήθηκαν με 15-11 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Η απάντηση του Κολοσσού H Hotels ήρθε με σερί 8-0 που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 19-15, όμως και ο Απόλλωνα Oscar έτρεξε ένα δικό του σερί 7-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 25-21. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 25-27 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια ήταν αρκετά άστοχοι. Οι Πατρινοί με ένα νέο σερί 7-0 προηγήθηκαν με 32-25 στο 14′ ενώ συντήρησαν αυτό το προβάδισμά τους ως και το φινάλε του πρώτου μέρους που τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 37-30.

Η διαφορά για τον Απόλλωνα Oscar έφτασε στο +9 στις αρχές του δευτέρου μέρους με τον Κόουλμαν να κάνει το 30-39, όμως η συνέχεια άνηκε στους Ροδίτες. Παίρνοντας σκορ απ’ όλους τους παίκτες του παρκέ έτρεξαν σερί 11-0 με το οποίο ανέτρεψαν πλήρως την εικόνα του αγώνα προσπερνώντας με 41-39 στο 24′. Μέχρι και το φινάλε του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή, όμως στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αύξησαν το προβάδισμά τους.

Ο Απόλλωνας Oscar έμεινε δίχως σκορ για κάτι λιγότερο από επτά αγωνιστικά λεπτά, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός H Hotels να τρέξει σερί 8-0 και να προηγηθεί με 61-52. Τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης οι Πατρινοί σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 61-54, όμως ο Κολοσσός H Hotels κατάφερε όχι μόνο να συντηρήσει το προβάδισμά του αλλά και να το αυξήσει. Με διαδοχικούς πόντους του Μαργαρίτη ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασε και στη νίκη με 73-56.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56.

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Μομίροβ 2 (1/4 σουτ), Γουίλιαμς 19 (1/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίλερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τιλί 5 (2/8 σουτ, 14 ριμπάουντ), Ποτ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ξανθόπουλος (4 ασίστ), Μέσιτσεκ 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαργαρίτης 9 (1), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Κόουλμαν 16 (3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 14 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 6 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντέιβις 13 (3), Τόμας, Μπέρφιλντ 4 (2/7 σουτ), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 3 (6 ριμπάουντ), Μολφέτας.