Το έβαλε ο Άλκης!

Ο Άρης κέρδισε με γκολ του Σάκιτς στο τέλος, ένα τέρμα που ήρθε από τον αδικοχαμένο Άλκη…

Ναι, αυτή την φορά η τύχη δεν ήταν απέναντί του! Ο Άρης, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, κέρδισε την ΑΕΚ με 2-1. Το νικητήριο γκολ ήρθε από τον Σάκιτς στις καθυστερήσεις. Ηταν, όμως, ένα τέρμα που το έβαλε ο… Άλκης, στον οποίο αφιερώνεται αυτό το τρίποντο.

Καλύτερος ο Άρης στο πρώτο γκολ, εξαιρετικό γκολ από Εντιαγέ

Στο 9′ ο Άρης προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την ΑΕΚ, αλλά ο Μαντσίνι -μετά την σέντρα του Σάσα- δεν υποδέχτηκε καλά την μπάλα προκειμένου να σουτάρει. Στο 14′ υπήρχε καλή ανάπτυξη από πλευράς “κιτρίνων”, ο Ιτούρμπε μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά όμως το γύρισμά του δεν “πήγε” σε κάποιον συμπαίκτη του. Στο 17′ κέρδισε ο Καμαρά κέρδισε κόρνερ και μετέπειτα υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ ο Μαντσίνι ενώ στο 18′ ο Εντιαγέ πήρε την μπάλα στο σημείο του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, μετά από πάσα του Καμαρά, ωστόσο ήταν καλό το τελείωμα από τον Σενεγαλέζο και έτσι οι γηπεδούχοι έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία.

Το σουτ του Ιτούρμπε στο 22′ δεν βρήκε στόχο ενώ στο 24′ το σουτ του Τσούμπερ κατέληξε στην αγκαλιά του Σιαμπάνη. Μετά από κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Τσούμπερ που βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά ο Σιαμπάνης μπλόκαρε την μπάλα μετά το σουτ που έγινε. Στο 29′ ο Άρης κέρδισε πέναλτι με τον Σάσα. Ο Τζαβέλλας τον ανέτρεψε στην περιοχή και μετέπειτα διαφώνησε με την απόφαση του διαιτητή, Βέγκα. Ο τελευταίος “πήγε” στο VAR για να εξετάσει την φάση και τελικά αποφάσισε να μην δώσει πέναλτι.

Στο 43′ ο Άρης είχε πολύ καλή στιγμή με τον Ματίγια, ο οποίος “έπιασε” ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Τσιντώντας απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ.  Λίγο πριν την λήξη του πρώτου 45λέπτου, ο Άρης προηγήθηκε στο σκορ. Υπήρχε μια πολύ ωραία επίθεση από τον Άρη, ο Λούμος έκανε σέντρα-σουτ και ο Εντιαγέ με τακουνάκι “έγραψε” το 1-0 στο 44′. Δεν το πανηγύρισε το τέρμα ενώ πήρε την φανέλα του Άλκη με το “19”. Γενικώς, ο Άρης ήταν ανώτερος της “Ενωσης” στο πρώτο ημίχρονο.

Γκολ στο τέλος και τεράστια νίκη!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιαννίκης πέρασε στο ντέρμπι τον Μάνταλο, ακολούθησαν δύο δυνατά μαρκαρίσματα από πλευράς ΑΕΚ αλλά δεν δόθηκε κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή. Μετέπειτα “κιτρινίστηκε” ο Καμαρά που εκνευρίστηκε έπειτα από δυνατό φάουλ που έγινε πάνω του. Ο Άρης στην συγκεκριμένη φάση κέρδισε φάουλ από τα δεξιά, όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο καθώς ήταν κακή η εκτέλεση από τον Ιτούρμπε.

Στο 54′ υπήρχε διακοπή το ματς καθώς ο Σιαμπάνης ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι του. Έτσι, του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες από τους ανθρώπους του Άρη. Στο 57′ ο νεαρός πορτιέρο έκανε μια έξοδο που έβαλε σε… μπελάδες την ομάδα του Μάντζιου, ο Τσούμπερ προσπάθησε να ισοφαρίσει και ο Εντιαγέ ήταν αυτός που “έσωσε” τους “κίτρινους”.

Ο Γκαρσία αντικατέστησε τον Ιτούρμπε  ενώ στο 64′ ο Τζαβέλλας που ήταν προκλητικός στο παιχνίδι, δέχτηκε την κίτρινη κάρτα. Στο 70′ ο Σιαμπάνης ένιωσε ξανά ενοχλήσεις και μπήκε στο γήπεδο το ιατρικό επιτελείο του Άρη. Το σουτ του Σάσα στο 73′ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Τσιντώντα. Ο Χατζησαφί έκανε δύο “κολλητά” φάουλ και δέχτηκε κάρτα στο πρώτο εξ αυτών, με τον Άρη να κερδίζει φάουλ από τα δεξιά.

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ μπλόκαρε την μπάλα μετά την εκτέλεση του Μαντσίνι. Στο τελευταίο κομμάτι του ντέρμπι η “Ενωσης” προσπάθησε να πιέσει και ακολούθησε σημαντική ευκαιρία με τον Εντιαγέ. Οι ποδοσφαιριστές του Άρη βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Σενεγαλέζος κατευθύνθηκε με την μπάλα προς την περιοχή της ΑΕΚ, έκανε σουτ από πλεονεκτική θέση και ο Τσιντώντας απέκρουσε δύσκολα. Ο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φαμπιάνο “έπιασε” την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Εχοντας “σωθεί” η ομάδα του Γιανίκη από το 2-0, ο Αραούχο ισοφάρισε σε 1-1 με ανάποδο ψαλίδι. Ο Άρης όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Στις καθυστερήσεις ο Σάκιτς έκανε το 2-1 και έδωσε την νίκη μετά από ασίστ του Λόπεθ!