Μπάσκετ

Toν “φρέναρε” η άμυνα…

Ο Άρης βρέθηκε στο -7 περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος, αλλά η κακή αμυντική συγκομιδή αποτέλεσε τον μεγαλύτερο πρόβλημα απέναντι στον Παναθηναϊκό , από τον οποία έχασε με 103-83.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Άρη να δυσκολεύεται να σκοράρει, με τον Χάνλαν να προσπαθεί μόνος του να πετύχει καλάθια για τους κιτρινόμαυρους. Μάλιστα, το πρώτο δεκάλεπτο δεν έληξε με καθόλου καλή διαφορά για τους τελευταίους (29-12), με τον Άρη να μετράει 5 λάθη για μία ασίστ, ενώ ο Παναθηναϊκός δημιούργησε 8 ασίστ και 1 λάθος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίζει να μην είναι ευνοϊκό για τον Αυτοκράτορα, με την διαφορά να συνεχίζει να είναι στους -17 (31-14). Οι μόνοι πόντοι που ήταν επιτυχείς, ήταν μέσα από γκολ φάουλ του Κέλι, προς το παρόν. Βέβαια, η άμυνα του Άρη είναι πιο ισχυρή σε αυτό το δεύτερο δεκάλεπτο, «κόβοντας» την φόρα των αντιπάλων τους στην επίθεση, για τα πρώτα τρία λεπτά.

6ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και ένα τρίποντο του Πουλιανίτη και με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζούστον ύστερα από κλέψιμο, ο Άρης προσπαθεί να ανεβεί βαθμολογικά (35-19). Ο Πουλιανίτης πετυχαίνει και το δεύτερο τρίποντο που έρχεται αμέσως μετά και φτάνει το σκορ στους 13 πόντους διαφορά (35-22).

Οι κιτρινόμαυροι απαντούν δυναμικά και μειώνει στους 10 πόντους την διαφορά, αφού να είναι ιδιαίτερα εύστοχος από μακρινές αποστάσεις (35-25), αυτή την φορά σκόρερ είναι ο Γουίλιαμς.

Ασταμάτητοι οι φιλοξενούμενοι στον τομέα των τριπόντων, Πουλιανίτης και Χάνλαν προσφέρουν δύο συνεχόμενα τρίποντα (42-31), ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούν να ξεφύγουν από έναν Άρη που τον κυνηγάει με γρήγορες επιθέσεις και πιεστικές άμυνες.

Σε 35 δευτερόλεπτα και σε ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού, η διαφορά αυξάνεται στους 21 (52-31), ενώ 10’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, σκοράρει και ο Κέλι, ο οποίος δεν έχει εξαιρετικά ποσοστά σκοραρίσματος στον αποψινό αγώνα (54-33).

Ξεκινάει το δεύτερο μέρος του αγώνα με τον Χάνλαν να συνεχίζει να είναι ο κύριος σκόρερ με «άχαστα» τρίποντα (58-40). Ο Άρης εξακολουθεί να δυσκολεύεται στις φάσεις εντός της ρακέτας και βρίσκει λύσεις στο περιφερειακό παιχνίδι.

Έκτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου και ο Κέλι επιστρέφει στο παιχνίδι με την «φάση του αγώνα» μέχρι στιγμής, στην οποία παρ’ όλο που είναι μαρκαρισμένος, σηκώνεται με δύναμη, δεν φοβάται τα χέρια μπροστά του και καρφώνει. Ο παίκτης του Άρη δείχνει να βελτιώνεται στο δεύτερο ημίχρονο, είναι πιο δυναμικός και κινητικός στο παρκέ.

Κύλησε το δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου με την διαφορά για τους φιλοξενούμενους να βρίσκεται στους -16 (65-51). Λείπει από την πεντάδα στο δεύτερο ημίχρονο ο Λόκετ, ο οποίος υπήρξε φοβερός αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο. Η πεντάδα του τρίτου δεκαλέπτου καταφέρνει να μειώσει στους -12 3 λεπτά πριν την λήξη του (68-56), αδυνατώντας, όμως, να διατηρήσουν μία σταθερή διαφορά.

Το δεκάλεπτο τελειώνει με buzzer beater καλάθι του Χάνλαν εκτός ισορροπίας με την διαφορά να διαμορφώνεται στους -13 για τον Άρη (78-65).

Έπρεπε να φτάσει το 4ο δεκάλεπτο για να ξεκινήσει ο Άρης να παίρνει πολύ πιο γρήγορους ρυθμούς και να πλησιάσει τον Παναθηναϊκό (86-73). Ο Κέλι, από την άλλη τραυματίστηκε στο γόνατο του, αφού προσκρούστηκε πάνω στο πόδι αντιπάλου του, όμως, εκείνος είναι που κατάφερε την ανατροπή αφού έκανε το καλύτερο δεκάλεπτο σε όλο το παιχνίδι.

Έβδομο λεπτό του τελευταίου δεκαλέπτου και ήρθε η δεύτερη μεγάλη φάση για τον Τζούστον, ο οποίος μετά από σουτ λόμπα του Χάνλαν, εμφανίστηκε μες το πλήθος και κάρφωσε αμέσως. Ένα λεπτό αργότερα επιστρέφει και ο Κέλι, του οποίου ο τραυματισμός δεν ήταν εν τέλει σοβαρός.

Τα τελευταία λεπτά δεν κύλησαν καλά για την βαθμολογία του Άρη, ο οποίος έχασε την προηγούμενη ευστοχία του και κάποια λάθη του πρώτου δεκαλέπτου τον συνεπήραν και λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τέλος, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 103-83.