Μπάσκετ

Της αμύνης τα παιδιά…

Όλα ξεκινούσαν από… πίσω στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό

Από την περίοδο της προετοιμασίας, στις τάξεις του Άρη τόνιζαν πως ένα από τα ζητούμενα ήταν η φετινή ομάδα να έχει δύο στοιχεία που φανέρωσε πέρυσι (2021/22). Την ενέργεια στο παιχνίδι της και την καλή άμυνα. Αυτά -αν μη τι άλλο- φάνηκαν στο ματς με τον Παναθηναϊκό και ήταν “κλειδιά” για την μεγάλη νίκη.

Για την επικράτηση της Κυριακής, όλα ξεκινούσαν από την άμυνα… Είναι χαρακτηριστικό, ότι με το σκορ στο 29-18 υπέρ του Άρη, οι παίκτες των “κιτρίνων” είχαν 6 κλεψίματα και είχαν υποχρεώσει σε 9 λάθη τους καλαθοσφαιριστές του Παναθηναϊκού (σ.σ. πέτυχαν μόλις 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο).

Οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να “πάτησαν” γκάζι, όμως ο Άρης κατάφερε να βάλει… στοπ στο “τριφύλλι” και τελικά να πάρει ξανά το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά το ότι οι παίκτες του Ράντονιτς είχαν “γυρίσει” το παιχνίδι. Οι 65 πόντοι παθητικό απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα σαν τον Παναθηναϊκό, είναι εξαιρετική συγκομιδή και κάπως έτσι ο “σφιχτός” -αμυντικά- Άρης της Κυριακής, τα κατάφερε ιδανικά.