Μπάσκετ

Την έλιωσε! Σαρωτικός Άρης.. από παλιά “έπνιξε” την ΑΕΚ (91-73)

Σαρωτικός, απολαυστικός και συγκλονιστικός ο σημερινός Άρης απέναντι στην ΑΕΚ, σκοράροντας πάνω από 30 (!) πόντους μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Ο Άρης ξεκίνησε και μονοπώλησε τον βαθμολογικό πίνακα, κάνοντας μόλις στα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου το 7-0. Το δυναμικό παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι πριν το τέλος, ενώ με βολές, η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει μπροστά με 16-19.

Δύο λεπτά πριν την λήξη, το σκορ βρίσκεται στο 19-22, με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να ξεπεράσει τους κιτρινόμαυρους στην βαθμολογία.

Τα φάουλ εκλείπουν, αναδεικνύοντας πως καμία από τις δύο ομάδες δεν πραγματοποιεί πιεστική άμυνα, ενώ κενά στην αμυντική τεχνική του Άρη, αφήνουν την ΑΕΚ να σκοράρει εύκολα τρίποντα (22-30).

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Άρης προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη που έκανε στο τέλος του προηγούμενου μέρους (27-30).

Έχει περάσει ήδη ενάμιση λεπτό, με την ΑΕΚ να παραμένει στους μηδέν πόντους μέχρι εκείνη την στιγμή, ενώ ο Νετζήπογλου με το τρίτο του (!) τρίποντο στο παιχνίδι, φέρνει την ισοπαλία (30-30).

Οι κιτρινόμαυροι εξακολουθούν να σκοράρουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονται να βρουν το καλάθι. Στο 7ο λεπτό, ο Άρης περνάει ξανά μπροστά με 34-30, με καλάθια του Χάνλαν, επιστρέφοντας ισχυρός στο παιχνίδι.

Περίπου στο 6ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, η ΑΕΚ κάνει έντονες διαμαρτυρίες και αρκετά φάουλ, λόγω ηλεκτρισμένης ατμόσφαιρας.

Εκμεταλλευόμενοι των ελλειπέστατων ριμπάουντ από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Άρης παραμένει μπροστά για την μεγαλύτερη διάρκεια του τρέχοντος δεκαλέπτου (36-33). Τζούστον και Λόκετ πρωταγωνιστούν εντός της ρακέτας, σκοράροντας, χωρίς να αφήνουν ελεύθερο πεδίο στους αντιπάλους να αντιδράσουν.

Ο Νετζήπογλου χάνει βολή στο 4ο λεπτό, ενώ κερδίζει πολύ εύκολα την μπάλα αμέσως μετά με ριμπάουντ του ίδιου. Ο Χάνλαν δεν χάνει ευκαιρία και αντί για βολή, προσφέρει ένα νέο τρίποντο στην ομάδα (42-39).

Κάποιες ατυχείς αστοχίες των γηπεδούχων, φτάνουν την διαφορά στους τρεις βαθμούς (44-41), μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Παρ’ όλα αυτά, ο Άρης συνεχίζει να διατηρεί το προβάδισμα που κέρδισε και φτάνουμε στο ημίχρονο με 44-41.

Το τρομερό σερί του Άρη δεν σταματάει ούτε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, με τις ασίστ των Πουλιανίτη και Νετζήπογλου να φτάνουν στα χέρια του Τζούστον, ο οποίος είναι άχαστος κάτω από το καλάθι (50-41). Ο Κάουαν σκοράρει τρίποντο για τον Άρη και φτάνει ξανά την διαφορά στους 9 (53-44).

Ο Πουλιανίτης πραγματοποιεί τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης του Άρη, περίπου στο πέμπτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, αυξάνοντας την διαφορά υπέρ της ομάδας (56-49).

Ακολουθεί μοναδικός αιφνιδιασμός στα δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με συνεργασία των Νετζήπογλου και Τζούστον, όπως και με κάρφωμα του τελευταίου.

Λήγει και η Τρίτη περίοδος νικητήρια για τον Άρη, με την διαφορά όμως να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα (62-59).

Τελευταίο δεκάλεπτο πριν την, όπως φαίνεται έως τώρα, θεαματικό παιχνίδι, ενώ μέχρι και ο Νετζήπογλου γίνεται πρωταγωνιστής στα καρφώματα (!). Καταιγιστικό το σκορ με 20 πόντους, ισοπεδώνοντας και ξεφεύγοντας κατά πολύ από τους αντιπάλους τους (83-62). Ο Τζούστον τραυματίστηκε ελαφρά, αλλά το ηθικό δεν πτοήθηκε και πλησίασε μία πολύ μεγάλη και εύκολη νίκη για τον Άρη.

Λίγο πριν την λήξη του αγώνα μπήκαν στον αγώνα και οι μικροί του Άρη, έτσι ώστε να απολαύσουν την τρομερή νίκη του Άρη, με σκορ που καταλήγει στο 91-73 εντός του Κλεάνθης Βικελίδης.