Τι έκανε ο Ριντ στο ντεμπούτο του

Φιλότιμος ο Αμερικανός

Απέναντι στο Μαρούσι, ο Έρικ Ριντ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε ένα πολύ κακό παιχνίδι για τον Άρη. Πάντως, ο Αμερικανός ήταν… φιλότιμος, προσπαθώντας να “βγάλει” ενέργεια και βοηθώντας ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπήκε στο ματς με το σκορ στο 20-17 ενώ όταν έγινε το 30-33, ο Αμερικανός είχε χρεωθεί με το τρίτο του προσωπικό φάουλ, σε 4 λεπτά συμμετοχής.

Πέτυχε το πρώτο του καλάθι, κάνοντας με ωραίο τρόπο το 22-21 στο 10′ ενώ μετά το 60-64 και την ασίστ του Ριντ στον Σλαφτσάκη, ο Αμερικανός χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, κάτι που αποτελούσε “αγκάθι”, μιας και ο 24χρονος παίκτης έδινε βοήθειες στην ομάδα. Συνολικά, ο Ριντ έπαιξε 13 λεπτά και είχε 6 πόντους με 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Επίσης, ο Αμερικανός πήρε πέντε ριμπάουντ, εκ των οποίων τα δυο ήταν επιθετικά. Ακόμη, έδωσε μια ασίστ, υπέπεσε σε πέντε φάουλ και κέρδισε ένα.