Θετικό δείγμα! Με σκόρερ Ματέο και ντεμπούτο Γκρέι, φιλική νίκη (0-1) για τον Άρη

Οι “κίτρινοι” κέρδισαν στο δεύτερο φιλικό τους, αφήνοντας… καλή “γεύση”

Ο Άρης κέρδισε με 0-1 και ικανοποίησε στο φιλικό απέναντι στην Γάνδη… Τόσο στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο έπαιξαν αρκετοί νεαροί, όσο και στο δεύτερο μέρος στο οποίο αγωνίστηκαν οι πιο έμπειροι της ομάδας. Μέσα σε αυτούς ήταν και ο Γκρέι… Έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του, χάνοντας και μια καλή ευκαιρία ενώ από εκεί και πέρα, θετικός ήταν ο Ματέο Γκαρσία, που έκανε το 0-1 με πέναλτι (το κέρδισε ο Παναγίδης).

Μπροστά ο Άρης με σκόρερ τον -καλό- Γκαρσία, θετική παρουσία παρά την νεανική ενδεκάδα

Στο 2′ του αγώνα ο Χατζηιωάννου έκανε σέντρα-σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Σε φάση, μετέπειτα, ο νεαρός χτύπησε στο κεφάλι αλλά δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό. Εν συνεχεία, ο Σιαμπάνης μπλόκαρε έπειτα από κόρνερ που κέρδισε η Γάνδη η οποία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα “πήγε” στο τοίχος ενώ στο 12′ ο Σιαμπάνης ήταν σε ετοιμότητα μετά από σουτ του Μπρούνο ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή. Ακολούθησε ακόμη μια επέμβαση του Ελληνα πορτιέρο, που έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Μπρούνο στο 16′.

Στο 20′ ο Σιαμπάνης δήλωσε ξανά… παρών, αποκρούοντας σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Κουμπς έξω από την περιοχή. Ο Ντιόπ αντικαταστάθηκε από τον Μπούργος λόγω… δυνατών μαρκαρισμάτων που έκανε σε αντιπάλους και στη θέση του πέρασε ο Ασλανίδης. Στο 33′ ο Παναγίδης κέρδισε πέναλτι. Ο Χαίροβιτς έκανε την μπαλιά, ο νεαρός “τσίμπησε” -έξυπνα- την μπάλα με το κεφάλι και ο Ρουφ τον “γκρέμισε”. Ο Ματέο Γκαρσία εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 0-1 για τον Άρη στο 35′. Γενικότερα, ο Αργε ντινός ήταν κινητικός στο πρώτο μέρος, πριν την λήξη του οποίου ο Χαίροβιτς εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε κόρνερ. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 για τον Άρη, ο οποίος παρά τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και το ότι έπαιξε με πολλούς νεαρούς, στεκόταν ιδιαίτερα καλά.

Μπήκαν οι… έμπειροι και ο Άρης δημιούργησε προϋποθέσεις για 2ο γκολ – Nτεμπούτο για Γκρέι

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπούργος έκανε αρκετές αλλαγές και έβαλε στο ματς έμπειρους παίκτες. Ο Άρης μπήκε δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Πίρσμαν να χάνει σημαντική ευκαιρία σε σουτ που επιχείρησε ενώ στο 47′ ο Εμπακατά έφυγε από τα δεξιά και στην συνέχεια της φάσης σκόραρε ο Πάλμα, αλλά ο Κονγκολέζος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 52΄ οι παίκτες του Άρη έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση αλλά την τελευταία στιγμή οι Βέλγοι “έκοψαν” μια μπαλιά προς τον Πάλμα ο οποίος έμπαινε μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Στο 60′ ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ. Μια επικίνδυνη σέντρα σε επίθεση της Γάνδης, δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα.

Οι Βέλγοι έκοψαν αντεπίθεση των Γκαρσία και Μαντσίνι ενώ σε αντεπίθεση βγήκε και ο Ιτούρμπε, που έφυγε πολύ γρήγορα προς την αντίπαλη εστία αλλά ο Μαντσίνι δέχτηκε ένα μαρκάρισμα πριν προλάβει να γίνει απειλητικός μέσα στην περιοχή.

Στο 78′ ο Γκρέι μπήκε στο ματς, κάνοντας έτσι το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την φανέλα του Άρη. Στην συνέχεια ο Τζαμαικανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά δόθηκε οφσάιντ ενώ αργότερα ο Γκρέι πήρε την μπάλα από τον Μαντσίνι, έκανε την ντρίμπλα απέναντι στον αντίπαλο πορτιέρο, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει μετά την όμορφη ενέργεια. Η Γάνδη έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση στο 85′ μετά από σουτ που έφυγε άουτ. Ευκαιρία έχασε και ο Πίρσμαν έπειτα από κεφαλιά του, αργότερα δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης κέρδισε (0-1).

Άρης (Μπούργος): Σιαμπάνης (Κουέστα 46′), Μαρμαρίδης (Εμπακατά 46′), Χαΐροβιτς (Πίρσμαν 46′), Μπράμπετς, Τανούλης (Φαμπιάνο 46′), Χρυσόπουλος, Ντιόπ (Ασλανίδης 29′, Ιτούρμπε 46′)), Σγουρός (Ντουκουρέ 46′), Ματέο Γκαρσία (Γκρέι 79′), Παναγίδης (Πάλμα 46′), Χατζηιωάννου (Μαντσίνι 46′)