Θετικές εντυπώσεις και σκόρερ Χαΐροβιτς, λίγο πριν την Ευρώπη

Μια εβδομάδα πριν το πρώτο ευρωπαϊκό ματς με την Γκόμελ, ο Άρης κέρδισε με 2-0

Στο τελευταίο του φιλικό πριν τον πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα με την Γκόμελ, ο Άρης επικράτησε του Ιωνικού με 2-0, με τον Μπούργος να δίνει χρόνο σε πολλούς παίκτες. Τα δυο γκολ “ήρθαν” στο δεύτερο μέρος, με τον Χαΐροβιτς, μάλιστα, να σκοράρει με κεφαλιά. Γενικότερα, οι “κίτρινοι” “ανέβηκαν” μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου και άφησαν κάποιες θετικές εντυπώσεις ανά διαστήματα.

“Ανέβηκε” ο Άρης μετά το 20′, δοκάρι με Πάλμα!

Στο 3′ κέρδισε κόρνερ ο Ιωνικός αλλά δεν δημιουργήθηκε κάποια απειλητική κατάσταση για τον Κουέστα. Το πρώτο 10λεπτο κύλησε δίχως να υπάρχει ρυθμός στο παιχνίδι. Στο 14′ ο Μάντζης σούταρε και μπόκαρε ο πορτιέρο του Άρη. Οι “κίτρινοι” σημείωσαν την πρώτη ωραία και αξιόλογη φάση τους στο 22′.Ο Γκρέι πήρε την μπάλα, την γύρισε στο σημείο του πέναλτι αλλά ο Γκαρσία δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

Από τον Ιωνικό, μετέπειτα, έκοψαν την φάση που προσπάθησε να δημιουργήσει ο Οντουμπάγιο για τον Γκρέι. Ξανά ο Οντουμπάγιο προσπάθησε “φτιάξει” φάση για τον Άρη. Σέντραρε για τον Καμάτσο αλλά μάζεψε ο Χουτεσιώτης. Ο Οντουμπάγιο συνέχισε να είναι δραστήριος, έχοντας ένα σουτ (το οποίο έφυγε άουτ) στο 38′ του φιλικού.

Ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε το σουτ του Πάλμα στο 40′ ενώ ο νεαρός από την Ονδούρα κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή του Ιωνικού. Στο 45′ ο Πάλμα ήταν ο εκτελεστής από μακρινό σημείο και η μπάλα “πήγε” στο δοκάρι!

Ετσι χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, προκειμένου να ανοίξει το σκορ, με τον Πάλμα, μετέπειτα, να έχει μια ακόμη καλή στιγμή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ σε σουτ που επιχείρησε. Το ημίχρονο έληξε δίχως τέρματα, με τον Άρη να έχει ανεβάσει στροφές μετά το 20′ του φιλικού και τον Οντουμπάγιο να έχει κερδίσει τις εντυπώσεις.

“Kαθάρισε” με την νίκη ως το 70′

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Κουέστα, Φαμπιάνο και Χρυσόπουλος βγήκαν εκτός και οι Σιαμπάνης, Μπράμπετς και οι Τανούλης πήραν τις θέσεις τους. Στο 49′ ο Τανούλης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

Στο 60′ ο Άρης άνοιξε το σκορ, στον αγώνα με τον Ιωνικό. Έπειτα από ένα γέμισμα (ο Γκαρσία έκανε την σέντρα, μετά από απομάκρυνση του Χουτεσιώτη σε σουτ του Πάλμα), ο Σερβιλάκης προσπάθησε να διώξει αλλά τελικά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του. Πάντως, στην αρχή της φάσης δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ του Άρη και μετέπειτα “ήρθε” το 1-0 με αυτογκόλ.

Ακολούθησαν κι άλλες αλλαγές από τον Μπούργος, με τον Άρη να πετυχαίνει ακόμη ένα γκολ στην συνέχεια. Σκόρερ ήταν Χαΐροβιτς στο 70′ Ο Εμπακατά ήταν αυτός που σέντραρε και ο Βόσνιος εκτέλεσε με κεφαλιά, διπλασιάζοντας τα τέρματα του Άρη. Στο 72′ ο νεαρός Παναγίδης προσπάθησε να περάσει τον τερματοφύλακα αλλά στην εξέλιξη της φάσης χάθηκε η ευκαιρία. Στο 85′ ο Πίρσμαν πήρε την κεφαλιά και ο Περλεσί πάνω στην γραμμή δεν άφησε να παραβιαστεί η εστία του Ιωνικού. Δεν άλλαξε κάτι στην συνέχεια και ο Άρης κέρδισε με 2-0.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα (46’ Σιαμπάνης, 82’ Καρακασίδης), Οντουμπάτζο (67’ Εμπακατά), Φαμπιάνο (46’ Μπράμπετς), Χρυσόπουλος (46’ Τανούλης), Μαζικού (67’ Πίρσμαν), Νταμπό (67’ Ντουκουρέ), Ντιόπ (67’ Σγούρος), Καμάτσο (67’ Μαντσίνι), Ματέο Γκαρσία (67’ Χαΐροβιτς), Γκρέι (67’ Χατζηιωάννου) και Πάλμα (67’ Παναγίδης).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης (76’ Περλέσι), Τσιριγώτης, Αντούνες, Μασάς (58’ Ιωαννίδης Ν.), Ιωαννίδης (78’ Οφούσου), Κοκκίνης, Σερβιλάκης, Βαλεριάνος, Μαντζης, Πογοσιάν και Μύγας.