Super League: Σκόραραν οι μεγάλοι αριθμοί

Στο συλλεκτικό λεύκωμα «60 χρόνια Α’ Εθνική», η Super League παρουσιάζει δύο ενδιαφέρουσες συμπτώσεις.

Αναλυτικά:

Το συλλεκτικό, αριθμημένο λεύκωμα διατίθεται μόνο από την Super League και για παραγγελίες ή πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήστε στο  e-mail [email protected].

Σκόραραν οι μεγάλοι αριθμοί!
Τη σεζόν 1998-99 ο Άρης δεν πήγαινε και τόσο καλά και τον Ιανουάριο έκανε πολλές αλλαγές στο ρόστερ του, αφού είχε αλλάξει και προπονητή. Οι νέοι παίκτες που ήλθαν πήραν αριθμούς φανέλας. Έτσι στις 21 Μαρτίου 1999, όταν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» γίνεται ο αγώνας Άρη – Εθνικού, στην ενδεκάδα παίζουν πέντε ποδοσφαιριστές, που φορούν φανέλα με αριθμό από το 30 ως το 36. Στο 2’ ο Αντριόλι (νούμερο 30) ανοίγει το σκορ, στο 26’ ο Αγαθοκλέους (νούμερο 36) κάνει το 2-0, στο 43’ ο Κούτσης (νούμερο 31) το 3-0 και το σκορ κλείνει σε 4-0 από τον Γεωργιάδη (νούμερο 33). Όλοι οι παίκτες που σκόραραν είχαν στη φανέλα τους διψήφιο αριθμό από 3. Για την ιστορία ο πέμπτος, ο Σιγκουργκέιρσον, που φορούσε το 32, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Καρμπόν σε τέσσερα λεπτά!
Στις 21 Φεβρουαρίου 1999 ο Ηρακλής φιλοξενεί τον Πανηλειακό στο Καυτανζόγλειο. Στο 26’ ο Σέμος ανοίγει το σκορ και στο 60’ ο Παπανδρέου ισοφαρίζει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τάσος Τασιόπουλος ανατρέπει τον Μιχάλη Κωνσταντίνου, ο Δημήτρης Καλύβας σφυρίζει πέναλτι και ο Κύπριος φορ κάνει το 2-1. Δεν περνούν ούτε τέσσερα λεπτά και στο 65’ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο! Ανατροπή Κωνσταντίνου από Τασιόπουλο, πέναλτι και γκολ από τον παθόντα, 3-1. Στη φάση της δεύτερης ανατροπής αποβλήθηκε ο αμυντικός του Πανηλειακού με 2η κίτρινη, ενώ στο 78’ αποβλήθηκε και ο Κωνσταντίνου. Για την ιστορία το τελικό σκορ ήταν 3-1″.