Στο μηδέν Άρης και Καλλιθέα στο ημίχρονο, με δέκα συνεχίζουν οι φιλοξενούμενοι

Κολλημένοι στο 0-0 βρίσκονται οι δύο μονομάχοι ,με τις επικίνδυνες στιγμές να λείπουν από το παιχνίδι

Ο Άρης ξεκίνησε με διάθεση την αναμέτρηση αλλά δε μπορούσε να βρει ανοιχτούς διαδρόμους για την εστία του Μπαραγκάν. Οι καλύτερες στιγμές του, πραγματοποιήθηκαν κατά βάση με σουτ έξω από τη περιοχή. Οι Μορόν, Μάνου και Ντιαντί δοκίμασαν με τη σειρά το πόδι τους αλλά ο Ισπανός πορτιέρε των φιλοξενουμένων δεν ανησύχησε.

Από τη μεριά της η Athens Kallithea δεν έκανε εμφανή τη παρουσία της επιθετικά. Δύο σουτ του Ντεμέτριους είναι όλα όσα έχει να παρουσιάσει για το πρώτο ημίχρονο.

Καλύτερη στιγμή του Άρη ήταν ένα διαγώνιο σουτ του Μάνου Γκαρθία στο 41′ από πλάγια θέση με τον Μπαραγκάν να διώχνει σε κόρνερ. Προηγουμένως όμως οι αριθμητικές ισορροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν. Ο Πασαλίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στο Μορόν έξω από τη περιοχή.

Στο τέλος του ημιχρόνου το παιχνίδι έγινε ροντέο. Στο 44′ ο διαιτητής Τσαγκαράκης υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Άρη αλλά ανακάλεσε την απόφασή του με τη βοήθεια του VAR για χέρι του Χουάνκαρ. Στις καθυστερήσεις οι κίτρινοι ζήτησαν εκ νέου πέναλτι για μαρκάρισμα στο Μορόν αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.