Βόλεϊ

Πρώτο σερβίς του 51ου πρωταθλήματος της Volley League γυναικών

Η τελευταία διετία σημαδεύτηκε από τις μεγάλες δυσκολίες και τα νέα δεδομένα που έφερε στις ζωές όλων μας ο κορωνοϊός που δεν άφησε αλώβητη και τη Volley League γυναικών.

Ωστόσο το πιο όμορφο πρωτάθλημα είναι έτοιμο για μια νέα αρχή κι η αλήθεια είναι ότι οι 14 ομάδες της μεγάλης κατηγορίας έχουν καταφέρει με τις κινήσεις τους να δημιουργήσουν μεγάλες προσδοκίες για τη σεζόν που ξεκινά αύριο.

Το 51ο πρωτάθλημα της Volley League γυναικών είναι το πιο αμφίρροπο και ανταγωνιστικό των τελευταίων ετών και η ιστοσελίδα “volleyball.gr” παρουσιάζει όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για το πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Τα στατιστικά στοιχεία της Volley League Γυναικών

Η Μάρθα Ανθούλη, της Θέτιδας Βούλας πλέον, παραμένει η πιο ψηλή αθλήτρια (2.02) και τη φετινή σεζόν (ακολουθούν με 1.96 η Δέσποινα Λαμπριανίδου του Άρη και η Τζένιφερ Κρος του Παναθηναϊκού), ενώ κι η Ξένια Κακουράτου (που επέστρεψε στον Ολυμπιακό) είναι στη κορυφή της λίστας με τις πιο κοντές αθλήτριες (με ύψος 1.59, ενώ με ύψος 1.60 είναι οι Ευδοξία Γεωργιάδου-ΑΕΚ, Ελευθερία Μανιατογιάννη-Θέτις).

Αλλαγή σκυτάλης έχουμε όσον αφορά τη μεγαλύτερη σε ηλικία αθλήτρια που θα αγωνιστεί στη Volley League καθώς η Χαρά Γουναρίδη των Αμαζόνων η οποία είναι 44 ετών (έχει γεννηθεί στις 29 Ιουνίου 1977) και άφησε στη δεύτερη θέση την Νόβη Γκούρα (40 ετών, 27/03/1980).

Οι Αμαζόνες θα μπορούσαν να είναι στην κορυφή και του άλλου ηλικιακού άκρου καθώς στο ρόστερ τους είναι και η Κατερίνα Κορρέ (21/7/2006), ωστόσο υπάρχουν δύο αθλήτριες που είναι πιο μικρές. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Ευαγγελία Παπαδοπούλου (7/10/2006) και στην πρώτη παραμένει η Έρρικα Γράβαρη του Μαρκόπουλου, η οποία είναι γεννημένη στις 4/11/2006.

Η… πολυεθνική δύναμη της Volley League  

Οι 14 ομάδες της Volley League έχουν στο ρόστερ τους συνολικά 44 ξένες αθλήτριες, με τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και τη φετινή σεζόν να έχουν τις περισσότερες εκπροσώπους.

Συγκεκριμένα 10 αθλήτριες από τις ΗΠΑ θα αγωνιστούν στη φετινή Volley League Γυναικών, ενώ ακολουθεί η Βραζιλία με 6 εκπροσώπους κι αμέσως μετά Καναδάς, Σερβία και Αζερμπαϊτζάν με 3. Κορέα, Κούβα, Πουέρτο Ρίκο και Κύπρος έχουν από 2 (οι αθλήτριες από την Κύπρο καταλαμβάνουν μεν θέση ξένης, αλλά ανήκουν σε ειδικό καθεστώς και ουσιαστικά αυξάνουν σε κάθε ομάδα το όριο των αλλοδαπών αθλητριών που έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν από 3 σε 4).  Από μία εκπρόσωπο έχουν Γερμανία, Κροατία, Γαλλία, Ισπανία, Καζακστάν, Κολομβία, Αργεντινή, Εσθονία, Ολλανδία, Ουκρανία, Τουρκία.

Αναλυτικά όλες οι ξένες αθλήτριες

Η.Π.Α.

Κάταλιν Έβανς (Α.Σ. Άρης), Κόρτνεϊ Σουάν (Α.Σ. Άρης), Αλεξάντρα Χόλστον (Α.Ο. Θήρας), Σιμόν Άμποτ (Α.Ο. Θήρας), Άσλεϊ Γουάτκινς (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες), Λίντσεϊ Βάντερ (Α.Ε.Κ.), Μαλίνα Τέρελ (Α.Ε.Κ.), Καζ Μπράουν (Α.Ε.Κ.), Ντίσα Λέγκρος (Α.Ο. Ηλυσιακός), Άγκοστ Τέιλορ (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

Βραζιλία

Αντράδε Μαριάνα Κόστα (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.), Ταϊάνα Ροντρίγκεζ Ντε Μέλο (Α.Ο.Φ. Πορφύρας), Ελοίσα Λακέρντα Περέιρα (Α.Ο. Λαμίας 2013), Βίβιαν Αραούχο (Α.Ο. Λαμίας 2013), Κάρλα Μορέιρα (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες), Κλαρίς Πεϊσότο (Βραζιλία)

Αζερμπαϊτζάν

Σαφαγκάτ Αλισάνοφ (Α.Ο.Φ. Πορφύρας), Ξένια Παβλένκο (Α.Ο.Φ. Πορφύρας), Μαργκαρίτα Στεπανένκο (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Καναδάς

Αντρέα Μίτροβιτς (Α.Ο. Θήρας), Τζένιφερ Κρος (Παναθηναϊκός Α.Ο.), Μαρί Λέα Σέβκενεκ (Α.Ο. Ηλυσιακός)

Σερβία

Μίλιτσα Γιοβάνοβιτς (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil), Μίλιτσα Ράντοβιτς (Α.Ο. Ηλυσιακός), Νάντα Ντράγκοβιτς (Α.Π.Σ. Αίας)

Νότια Κορέα

Γιάεγεονγκ Λι (Π.Α.Ο.Κ.), Ντάγεονγκ Λι (Π.Α.Ο.Κ.)

Κούβα

Βίλμα Σάλας (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.), Γιανέλι Σάντος (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες)

Κύπρος

Μανωλίνα Κωνσταντίνου (Παναθηναϊκός Α.Ο.), Εβίτα Λεωνίδου (Α.Ο. Ηλυσιακός)

Πουέρτο Ρίκο

Αμαριέλ Νοάμι Σάντος (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil), Νταϊάνα Ρέγιες (Πανναξιακός Α.Ο.Ν.)

Αργεντινή

Έρικα Μερκάδο (Α.Σ. Άρης)

Γαλλία

Ζουλιέτ Φιντόν (Π.Α.Ο.Κ.)

Γερμανία

Σάσκια Χίπε (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

Εσθονία

Κάντι Κούλερκαν (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil)

Ισπανία

Μιλάγκρος Κογιάρ (Π.Α.Ο.Κ.)

Καζακστάν

Γιουνέσκα Μπαουτίστα Ρόμπλες (Α.Ο. Λαμίας 2013)

Κολομβία

Γένι Μουρίλο (Α.Ο. Θήρας)

Κροατία

Γιούρια Βλάσιτς (Πανναξιακός Α.Ο.Ν.)

Ολλανδία

Μάρετ Γκρόθες (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Ουκρανία

Οξάνα Ρουσνατσένκο (Α.Σ.Π. Θέτις)

Τουρκία

Τσέιντα Άκτας (Α.Σ.Π. Θέτις)

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας

Σάββατο 9 Οκτωβρίου

Μίκρα, 18.00: Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ο. Θήρας

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Χαλκιοπούλειο, 18.00: Α.Ο. Λαμίας 2013 – Α.Ο.Φ. Πορφύρας

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσής, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Γούβαλη.

Μ. Μερκούρη 18.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο.Ν. Αμαζόνες

Διαιτητές: Βελώνης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Καλούδας, Καραγιαννάκης, Γραμματεία: Καπουράνη.

Δ.Α.Κ. Ευόσμου, 18.30: Α.Π.Σ. Αίας – Α.Ε.Κ.

Διαιτητές: Ισκάς, Τσιούλα, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Παπαδοπούλου Χρ., Κοτσικάρη, Γραμματεία: Χαλκιά.

Κλειστό Ιλισίων Αντώνης Φώτσης, 19.00: Ηλυσιακός Α.Ο. – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Ονόπας, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κοσμόπουλος, Κώτσιας, Γραμματεία: Κρητικού.

Δ.Α.Κ. Νάξου, 19.00: Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Α.Σ. Άρης

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κουκουμάκας, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

Γ. Γεννηματάς, 19.00: Α.Σ.Π. Θέτις – Α.Ο. Μαρκοπούλου

Διαιτητές: Βουδούρης, Λιάκου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σπίγγου, Τσίτσικας, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ (1971-2020)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

1970: Παναθηναϊκός ΑΟ

1971: Παναθηναϊκός ΑΟ

1972: Παναθηναϊκός ΑΟ

1973: Παναθηναϊκός ΑΟ

1974: Ζ.Α.Ο.Ν.

1975: Ζ.Α.Ο.Ν.

1976: Ζ.Α.Ο.Ν.

1977: Παναθηναϊκός ΑΟ

1978: Παναθηναϊκός ΑΟ

1979: Παναθηναϊκός ΑΟ

1980: Ζ.Α.Ο.Ν.

1981: Ζ.Α.Ο.Ν.

1982: Παναθηναϊκός ΑΟ

ΕΘΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

1983: Παναθηναϊκός ΑΟ

1984: Φιλαθλητικός

1985: Παναθηναϊκός ΑΟ

1986: Φιλαθλητικός

1987: Φιλαθλητικός

1988: Παναθηναϊκός ΑΟ

1989: Ιωνικός Ν.Φ.

1990: Παναθηναϊκός ΑΟ

1991: Παναθηναϊκός ΑΟ

1992: Παναθηναϊκός ΑΟ

1993: Παναθηναϊκός ΑΟ

1994: Ιωνικός Ν.Φ.

1995: Βριλήσσια

1996: Βριλήσσια

1997: Βριλήσσια

1998: Παναθηναϊκός ΑΟ

1999: Βριλήσσια

2000: Παναθηναϊκός ΑΟ

2001: Πανελλήνιος ΓΣ

2002: Πανελλήνιος ΓΣ

2003: Φιλαθλητικός

2004: Βριλήσσια

2005: Παναθηναϊκός ΑΟ

2006: Παναθηναϊκός ΑΟ

2007: Παναθηναϊκός ΑΟ

2008: Παναθηναϊκός ΑΟ

2009: Παναθηναϊκός ΑΟ

2010: Παναθηναϊκός ΑΟ

2011: Παναθηναϊκός ΑΟ

2012: Α.Ε.Κ.

2013: Ολυμπιακός ΣΦΠ

2014: Ολυμπιακός ΣΦΠ

2015: Ολυμπιακός ΣΦΠ

2016: Ολυμπιακός ΣΦΠ

2017: Ολυμπιακός ΣΦΠ

2018: Ολυμπιακός ΣΦΠ

2019: Ολυμπιακός ΣΦΠ

2020: Ολυμπιακός ΣΦΠ

2021: – (διεκόπη λόγω Covid-19)

ΣΥΝΟΛΙΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ (1971-2021)

24 Παναθηναϊκός ΑΟ

8 Ολυμπιακός ΣΦΠ

5 Βριλήσσια

5 Ζ.Α.Ο.Ν.

4 Φιλαθλητικός

2 Ιωνικός Ν.Φ.

2 Πανελλήνιος

1 Α.Ε.Κ.

YellowRadio.gr

Yellow Radio FM 101.7, το ραδιόφωνο στην πρώτη γραμμή της ενημέρωσης! Το ραδιόφωνο που τολμάει να συγκρουστεί!

Σχετικά άρθρα

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλεκτρονική σας διεύθυνση δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button