ΔιεθνήΠοδόσφαιρο

Πρωταθλητές στα πέναλτι οι Λος Άντζελες του Μπέιλ

Ο Γκάρεθ Μπέιλ σκόραρε στις καθυστερήσεις (120΄+8) της παράτασης και ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Τζον ΜακΚάρθι απέκρουσε δύο πέναλτι στη διαδικασία που ακολούθησε, επιτρέποντας τους Λος Άντζελες (LAFC) να πανηγυρίσουν το πρώτο της πρωτάθλημα (MLS Cup), απέναντι στην Φιλαδέλφεια Ουνιόν σε αγώνα που έγινε στην Καλιφόρνια.

Ο Μπέιλ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στην παράταση, ενώ προερχόταν  από τραυματισμό στον καρπό, έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίκτυα  από σέντρα του Ντιέγκο Παλάσιος για να ισοφαρίσει σε 3-3 (2-2 στην κανονική διάρκεια).

Ο MVP του αγώνα Μακ Κάρθι, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι μετά την αποχώρηση στην παράταση του βασικού τερματοφύλακα, Μαξίμ Κρεπό  του μετά από μια σφοδρή σύγκρουση με τον Κόρι Μπρουκ, έκανε τρομερές αποκρούσεις για να εξασφαλίσει τη νίκη με 3-0 στα πέναλτι.
 Ο Ίλιε Σάντσες σημείωσε το νικητήριο γκολ στη διαδικασία των πέναλτι για την ομάδα του Λος Άντζελες, που κέρδισε τον πρώτο της τίτλο.

Να σημειωθεί ότι το γκολ του Μπέιλ στο 128ο λεπτό είναι εκείνο που έφτασε πιο αργά από άποψη χρόνου στην ιστορία του  πρωταθλήματος. Ακόστα (28’) και Μουρίγιο (83’) οι άλλοι σκόρερ των Λος Άντζελες.

«Είναι ο Γκάρεθ», είπε ο προπονητής των νικητών, Τσερούντολο. «Το έχει κάνει στις προπονήσεις, το έχει κάνει στη σεζόν. Όταν νιώθει καλά και υγιής, κάνει τη διαφορά στα παιχνίδια. Γι’αυτό τον φέραμε. Μακάρι να ήταν 24 χρονών», πρόσθεσε.

Δύο γκολ για την Ουνιόν σημείωσε ο Τζακ Έλιοτ (85’, 120΄+4), ενώ σκόραρε και ο Ντάνιελ Γκάζνταγκ (59’). Η ομάδα της Φιλαδέλφειας ήταν άστοχη και στις τρεις προσπάθειές της στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Γκαζντάγκ να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ τους, Χοσέ Μαρτίνεθ και Κάι Βάγκνερ σταμάτησε ο ΜακΚάρθι.