Γενικά

Πρεμιέρα με το δεξί για τους Έλληνες πολίστες

Εύκολο έργο είχε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών, στην πρεμιέρα της στον Α΄ όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά στο Παρίσι.

Οι «ασημένιοι» Ολυμπιονίκες του Τόκιο επιβλήθηκαν άνετα της Ρουμανίας με 14-7 και πλέον περιμένουν τα πιο δύσκολα παιχνίδια που έρχονται, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση με το Μαυροβούνιο, την Τρίτη (30/7), στις 8:30 μ.μ. ώρα Ελλάδας.

Η ελληνική ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της, παίζοντας καλή άμυνα και έχοντας εξαιρετικό πλουραλισμό στην επίθεση, με τα πρώτα οκτώ γκολ να σημειώνονται από οκτώ διαφορετικούς παίκτες! Η Ρουμανία προσπάθησε να αντιπαρατάξει το γνώριμο δυναμισμό της, αλλά η εθνική αξιοποίησε τις αποβολές που κέρδισε και πήρε από νωρίς το προβάδισμα (4-1), για να «καθαρίσει» ουσιαστικά το παιχνίδι στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν με σερί 4-0 ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 8-2. Μία σχετική χαλάρωση στην άμυνα και κάποιες χαμένες επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, επέτρεψαν στους Ρουμάνους να πλησιάσουν σε 9-6, στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, αλλά εν συνεχεία οι διεθνείς ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους και άνοιξαν εκ νέου την «ψαλίδα».

Πρώτος σκόρερ της εθνικής ήταν ο Στέλιος Αργυρόπουλος με τέσσερα γκολ, ενώ στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Θοδωρής Βλάχος χρησιμοποίησε και τον δεύτερο τερματοφύλακα, Παναγιώτη Τζωρτζάτο, ο οποίος μάλιστα κράτησε απαραβίαστη την εστία του στα περίπου επτά λεπτά που αγωνίστηκε.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Μπόγκνταν Ρατ): Τικ, Ιουντεάν 1, Λουτέσκου, Φουλέα 1, Νεάμτου 2, Πριοτεάσα 1, Τέπελους, Οάντα, Κολοντρόβσκι, Γκεοργκέσκου 2, Ολτεάν, Βάντσικ, Ντραγκούσιν.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος 4, Παπανικολάου 1, Κάκαρης, Νικολαϊδης, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος.