Πικρός αποκλεισμός, πλήρωσε τις “αμαρτίες” του Τελ Αβίβ

O Άρης κέρδισε (2-1) την Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε ένα ματς που ήταν ανώτερος των Ισραηλινών αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση

Κρίμα… Ο Άρης κέρδισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 2-1, αλλά σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα, αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Conference League. Οι “κίτρινοι” έκαναν ένα λάθος (με τον Μπράμπετς) στα μετόπισθεν και αυτό το “πλήρωσαν” όταν ο Ζάχαβι ισοφάρισε σε 1-1.

Η ομάδα του Μπούργος, που προσπάθησε πολύ, προηγήθηκε δύο φορές (1-0 και 2-1), όμως δεν κατάφερε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα που θα “έστελνε” το ματς στην παράταση. Ουσιαστικά, οι “κίτρινοι” χάνουν την πρόκριση από το… πρώτο ματς και όχι από το σημερινό, μιας και το 2-0 ήταν ένα σκορ που το εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι απόψε.

Δοκάρι ο Άρης που πίεσε, καθυστερούσαν οι Ισραηλινοί…

Το πρώτο πεντάλεπτο κύλησε δίχως κάτι το αξιόλογο και η Μακάμπι από… νωρίς φανέρωνε διάθεση να κάνει καθυστερήσεις, με τον διαιτητή να δείχνει το ρολόι του. Η πρώτη τελική για τον Άρη ήταν στο 9′. Ο Οντουμπάγιο -έπειτα από γύρισμα του Πάλμα- άφησε για τον Ντουκουρέ, ο οποίος σούταρε αλλά ο Πέρεθ μπλόκαρε. Στο 13΄ το σουτ του Κούβας κατέληξε άουτ και στο 16′ ο Άρης κέρδισε φάουλ, σαν κοντινό κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης, παρά το ότι έγινε φάουλ στον Ιτούρμπε, δεν δόθηκε παράβαση από τον ρέφερι, Μπίτον. Αφότου χάθηκε ευκαιρία με τον Μαντσίνι, οι “κίτρινοι” στο 23΄ κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση και ο Πάλμα είχε δοκάρι μετά την εκτέλεση! Στην συνέχεια ο Φαμπιάνο δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 27′ ο Πέρετζ μπλόκαρε το σουτ του Οντουμπάγιο ενώ στο 31′ ο Φαν Όβεριμ έκανε επικίνδυνο παίξιμο και θα μπορούσε να δοθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο ο Μπίτον δεν την έδειξε και επέτρεπε το σκληρό παιχνίδι των Ισραηλινών.

Στο 37′ η κατοχή ήταν 62%-38% υπέρ του Άρη ο οποίος στα μέσα του ημιχρόνου είχε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο και πίεσε την ομάδα του Μακάμπι. Μετέπειτα, στο 42′ ο Οντουμπάγιο σέντραρε, όμως δεν δημιουργήθηκε κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι εν συνεχεία απείλησαν μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Πίρσμαν να απομακρύνει την μπάλα. Το ημίχρονο έληξε δίχως τέρματα, με τον Άρη να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος αλλά να μην έχει φτάσει στο γκολ. Από την άλλη οι Ισραηλινοί καθυστερούσαν, όποτε είχαν την ευκαιρία και παρ’ όλα αυτά δόθηκε ένα λεπτό καθυστερήσεις.

Δύο φορές προβάδισμα στο σκορ (1-0 και 2-1) αλλά… αποκλεισμός

Στο 48′ ο Οντουμπάγιο γέμισε και ο Πέρετζ μάζεψε την μπάλα και στο 54′ ο Άρης κέρδισε πέναλτι! Ο Ιτούρμπε σπρώχτηκε και δόθηκε η παράβαση (όχι απευθείας από τον διαιτητή, αλλά με υπόδειξη του βοηθού του), μετά από μαρκάρισμα του Γκλέιζερ. Οι Ισραηλινοί (λανθασμένα) διαμαρτυρόταν για την συγκεκριμένη φάση και αποβλήθηκε ο Γκλέιζερ, με την ομάδα του Ίβιτς να συνεχίζει με 10 παίκτες.

Ο Γκρέι εκτέλεσε και έκανε το 1-0 για τον Άρη στο 60΄! Η Μακάμπι κέρδισε κόρνερ στο 67′ αλλά δεν υπήρχε κίνδυνος για τον Άρη ενώ στην συνέχεια (68′) μπήκε στο ματς ο Μανού Γκαρθία και ο Καμάτσο αντί των Νταμπό και Ιτούρμπε. Η Μακάμπι ισοφάρισε από το… πουθενά στην συνέχεια (74΄). Μετά από μια κεφαλιά του Μπράμπετς πάνω σε αντίπαλο, η μπάλα έφτασε στον Ζάχαβι ο οποίος δεν αστόχησε από θέση τετ-α-τετ και ισοφάρισε (1-1).

Στο 79′ ο Πέρετζ απέκρουσε τετ-α-τετ του Γκρέι, σε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, ο οποίος όμως μετά πήρε κεφάλι στο σκορ (2-1). Το γκολ πέτυχε ο Ντουκουρέ στο 81′ μετά από φοβερή ασίστ του Γκρέι. Στο 85′ χάθηκε νέα ευκαιρία για τον Άρη, όταν το σουτ του Πάλμα έφυγε άουτ. Η κεφαλιά του Γκρέι στο 87′ “πήγε” στα χέρια του Πέρετζ ενώ δόθηκαν επτά λεπτά καθυστερήσεις. Ο Πέρετζ “κιτρινίστηκε” γιατί καθυστερούσε και δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος (2-1) με αποτέλεσμα να έρθει ο αποκλεισμός.

ΑΡΗΣ (Μπούργος): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Νταμπό (68’ Mανού Γκαρθία), Ντουκουρέ (90+Ντιόπ), Μαντσίνι (77’ Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε (68’ Καμάτσο), Πάλμα (90+ Χατζηιωάννου), Γκρέι.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Βλάνταν Ίβιτς): Πέρετζ, Μπίτον, Σάμποριτ, Γέινι, Γκλάζερ, Βαν Όβεριμ (90’ Ρίκαν), Κανικόφσκι (90’ Μπίτον Νταν), Χόζες (78’ Καντίλ), Ζεράλδες, Γιοβάνοβιτς (65’ Ζάχαβι), Κούβας (65’ Γκολάσα).