“Πικρή” ήττα από Ηρακλή, έχασε την άνοδο ο Άρης

Προβλήματα η αστοχία (3/32 τρίποντα) και το… άγχος για τον Άρη, που ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 57-66, σε μια σεζόν που προηγουμένως είχε μόνο νίκες

O Άρης δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ηρακλή. Γνώρισε την πρώτη ήττα (57-66) της σεζόν, η οποία ήταν “πικρή” αφού με το αρνητικό αποτέλεσμα στον τελικό με τον “Γηραιό”, χάθηκε η άνοδος. Αστοχία (3/32 τα τρίποντα) και… άγχος έφεραν την σημερινή ήττα (πρόβλημα, πάντως, υπήρχε και στα ριμπάουντ, με 36 έναντι 49 του Ηρακλή), το βράδυ της Μ. Τετάρτης, σε μια χρονιά που κυλούσε μόνο με νίκες για τον Άρη, ωστόσο το φινάλε δεν ήταν το ιδανικό.

H πρώτη περίοδος τελείωσε με 14-17 υπέρ του Ηρακλή ενώ στο 16′ το σκορ ήταν 24-28. Στο ημίχρονο ο Άρης ήταν πίσω με 30-36, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό, την αστοχία στα τρίποντα (1/16) αλλά την διαφορά στα ριμπάουντ (17-27). Το τρίτο δεκάλεπτο δεν άρχισε καλά (30-40) και ο Άρης μείωσε σε 37-40 (27′) ενώ αργότερα γράφτηκε το 39-40 και στο 30′ η διαφορά ήταν στους δύο πόντους (43-45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής ήταν στο +6 (43-49) λίγο μετά το 32′ καθώς ο Άρης ήταν άστοχος από την περιφέρεια. Οι επιλογές από την γραμμή του τριπόντου δεν “έβγαιναν” ενώ μετέπειτα έγινε το 47-54. Στο 37′ ο Άρης ήταν στο -7 (49-56) και μετά το 50-58, δεν βρήκε αντίδραση, με αποτέλεσμα να χάσει με 57-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 30-36, 40-45, 57-66