Πικρή ήττα (73-69) από το Λαύριο, στο 1-4 ο Άρης

Ο Αυτοκράτορας πάλεψε, με πρωταγωνιστές τον Γουίλιαμς, Κώττα και Τζούστον, όμως δεν κατάφερε να επικρατήσει ενάντια στο Λαύριο, σε ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο παιχνίδι, εντός του Nick Gallis Hall.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκινάει, με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ μικρές διαφορές στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ ο Άρης δείχνει μαχητικότητα και καταφέρνει να προηγηθεί μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (22-19).

Ο Θωμάς Κώττας εμφανίζει ένα εξαιρετικό πρόσωπο, με σκοράρισμα και άμυνα που δίνει την ώθηση στους κιτρινόμαυρους να βρεθούν μπροστά στο σκορ, με το Λαύριο να ασκεί πολλά φάουλ επί του Αυτοκράτορα.

Ο Γιάννης Καστρίτης αποφασίζει να τεστάρει τον Όμηρο Νετζήπογλου, Σταύρο Σχίζα και Τζέιμς Κέλι στην αρχή του παιχνίδιου, με τον νεαρό Νετζήπογλου να αποδεικνύει πως γρήγορα ξεπέρασε τα εμπόδια που του έβαλε ο τραυματισμός.

Προστίθεται στον βαθμολογικό πίνακα και ο Τζέιμς Κέλι στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, βοηθώντας τον Άρη να αυξήσει το προβάδισμα του (27-23).

Το Λαύριο αρχίζει να δυσκολεύεται να σκοράρει λόγω της πιεστικής άμυνας των κιτρινόμαυρων, ενώ επιχειρούν να εμποδίσουν τον «τυφώνα» Άρη, κάνοντας συνεχή φάουλ, που οδηγούν σε βολές.

Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Όμηρος αντικαθιστάται από τον Χάνλαν, καθώς λόγω του τραυματισμού, αποφεύγει να επιχειρήσει προσπάθειες.

Ο ρυθμός πέφτει λίγο μετά τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, με το Λαύριο να αυξάνει την διαφορά (32-38), ταυτόχρονα ο Άρης χρεώνεται με φάουλ που μπορούσε να αποφύγει.

Τελευταίο λεπτό πριν την λήξη του πρώτου μέρους και ο Άρης «μαζεύει» την διαφορά, αποφασισμένος να μην της επιτρέψει να ξεφύγει (36-38).

Τελευταία δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Γουίλιαμς σκοράρει ένα φανταστικό τρίποντο (39-38), ενώ τάπα του Γουίλιαμς οδηγεί σε καλάθι και του Λόκετ, κλείνοντας το δεκάλεπτο με ξαφνικό προβάδισμα (41-38).

Το δεύτερο μέρος ξεκινάει, με τον Άρη να διατηρεί την καλή εμφάνιση που έδειξε στο τελευταίο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου (43-40).

Ο Αυτοκράτορας φαίνεται πως πλήττεται από αστοχία ύστερα από τα πρώτα 2 λεπτά του δεκάλεπτου, το Λαύριο αυξάνει την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (48-55). Σε αυτό προστίθεται το χαμηλό ποσοστό των εύστοχων βολών 2/15 μέχρι εκείνο το σημείο, όπως και η λιγότερο πιεστική άμυνα.

Τελευταίο δεκάλεπτο και το σκορ ξεκινάει με (52-57), δίνοντας την ευκαιρία στον Άρη να αλλάξει την πορεία του παιχνιδιού.

Ο Γουίλιαμς λυτρώνει τον Άρη και μειώνει σημαντικά την διαφορά που είχε δημιουργήσει το Λαύριο, με τρίποντο του Γουίλιαμς στο 7ο λεπτό (57-59).

Ο Γουίλιαμς και πάλι μπαίνει στην υπερπροσπάθεια, φέρνοντας ένα λεπτό μετά, το σκορ στα ίσα (59-59). Απίστευτος και πάλι στα μέσα του δεκαλέπτου, πετυχαίνει ένα απίστευτο τρίποντο και φέρνει τον Άρη μπροστά, διατηρώντας την «φλόγα» ζωντανή (62-61).

Τζούστον παλεύει με όλες του τις δυνάμεις, κερδίζοντας καλάθι «γκολ-φάουλ» στα τελευταία λεπτά (64-65), ενώ ο Κακλαμανάκης αποσύρεται με 5 ατομικά φάουλ 2 λεπτά πριν το τέλος, ύστερα από φάουλ στον Χάνλαν. Οι βολές του φέρνουν την βαθμολογία σε 66-67.

Τέλος, μετά από αυτή την δύσκολη μάχη, το τελικό σκορ διαμορφώνεται σε 73-68, πικρό αποτέλεσμα για τον Άρη.