ΒόλεϊΕρασιτέχνης

(pics) Το photostory και τα στατιστικά της νίκης του Άρη επί του Παναθηναϊκού

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Άρη μπήκε με το “δεξί” στο πρωτάθλημα πετυχαίνοντας τεράστια νίκη με ανατροπή (3-2) επί του Παναθηναϊκού.

Διαβάστε αναλυτικά τα όσα αναφέρει η ομοσπονδία στην επίσημη ιστοσελίδα της:

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό της Μίκρας, ο Άρης έκανε μεγάλη ανατροπή επί του Παναθηναϊκού από το 2-0 σετ και πήρε τη νίκη στο φινάλε με 3-2 σετ, ξεκινώντας ιδανικά στον Α’ όμιλο της Volley League Γυναικών. Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ είχε έξι ευκαιρίες να φύγει νικητής από τη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ, όμως οι αθλήτριες του Θανάση Δράμπα δεν το έβαλαν κάτω, έβγαλαν ψυχικά αποθέματα και αφού μείωσαν σε 2-1 σετ, ήταν οι πρωταγωνίστριες στη συνέχεια του αγώνα.

Με τη λήξη της αναμέτρησης η ομάδα του Άρη αφιέρωσε τη νίκη στον Θωμά Αλεξόπουλο, ο οποίος ήταν επί σειρά ετών ο έφορος του τμήματος και στις 29 Σεπτεμβρίου έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 65 ετών.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στα δύο πρώτα σετ και τα κατέκτησε εύκολα με 25-15 και 25-13. Ενώ όλα έδειχναν ότι το τριφύλλι θα φύγει με το τρίποντο από την έδρα του Άρη, οι γηπεδούχες έμειναν ζωντανές στο τρίτο σετ μετά τα έξι ματς μπολ του αντιπάλου τους και μείωσαν σε 2-1 σετ με 32-30. Ντέρμπι ήταν και το τέταρτο σετ με τον Άρη να φθάνει στη κατάκτησή του με 25-23 και με την ψυχολογία στα ύψη ξεκίνησε καλύτερα στο τάι μπρέικ, απέκτησε διαφορά ασφαλείας από νωρίς (5-1) και έφθασε στο τελικό 15-06.

Μεγάλη εμφάνιση για τις νικήτριες από την 16χρονη διαγώνια Μάρθα Ανθούλη, η οποία πέτυχε 19 πόντους και στα δύσκολα σημεία του αγώνα έδωσε λύσεις και ανάσες στην ομάδα της. Άξια συμπαραστάτριά της διεθνούς διαγώνιας ήταν η Αμερικανίδα Κάταλιν Κλάιν με 17 πόντους, ενώ αθόρυβη δουλειά έκανε και η επίσης 16χρονη Ευαγγελία Τάνη με 4 άσσους, εκ των οποίων οι 2 στο τάι μπρέικ.

Από τον Παναθηναϊκό που απουσίασε η αρχηγός Σοφία Κοσμα, ξεχώρισε η Εύα Χαντάβα με 22 πόντους, η Κουβανή κέντρική Ρέιτσελ Σάντσεζ είχε 18 και οι Μαρία Τσιτσιγιάννη, Ρουμάνα Χουντέκοβα είχαν από 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου.

Τα σετ: 3-2 (15-25, 13-25, 32-30, 25-23, 15-06)

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 69 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 4 (1/9 επ., 3 μπλοκ), Κλάιν 16 (11/35 επ., 4 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Δρακουλίδου 8 (2/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανθούλη 19 (16/51 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έβανς 17 (14/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 39% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 13% υπ. – 0% άριστες), Τερζίου (λ, 48% υπ. – 29% άριστες), Μυλωνά (14% υπ. – 14% άριστες), Τάνη 4 (4 άσσοι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Χουντέκοβα 14 (10/33 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 42% άριστες), Νεΐκοβα 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 19 (16/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 22 (18/49 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Μεταξά 10 (5/14 επ., 5 μπλοκ), Σάντσεζ 18 (17/27 επ., 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 58% υπ. – 34% άριστες), Τζαφέρη (λ), Γιανναρά.

Γιώργος Δερμάτης (Παναθηναϊκός Α.Ο.):
 «Μετά το δεύτερο σετ έπεσε ο ρυθμός μας και δεν μπορέσαμε μέχρι το τέλος να τον ξαναβρούμε. Πιστεύω πως θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το τρίτο σετ αλλά σε καίρια σημεία κάναμε κρίσιμα λάθη και να το χάσουμε. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο για το πρωτάθλημα και πιστεύω με τον καιρό θα είμαστε καλύτεροι».

Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): «Μπήκαμε σφιγμένοι στην αρχή του αγώνα και στα δύο πρώτα σετ δεν δείξαμε το κανονικό μας πρόσωπο. Στη συνέχεια ηρεμήσαμε και καταφέραμε να βρούμε τη χημεία μας. Τα κορίτσια έβγαλαν ψυχή. Όταν είχε ο Παναθηναϊκός ματς μπολ τα κορίτσια δεν έδιναν περιθώρια και αφού μειώσαμε σε 2-1, πήραμε τα πάνω μας και και φτάσαμε στη νίκη. Είναι σημαντική νίκη αλλά δεν είναι τίποτα άλλο από δύο βαθμούς. Το μυαλό μας είναι τώρα στο παιχνίδι με τις Αμαζόνες και πρέπει να πάμε να το κερδίσουμε».