Μπάσκετ

Όταν δέχεσαι 23 πόντους σε λιγότερο από πέντε λεπτά…

Το πρώτο κομμάτι του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν καταδικαστικό

Πριν το ματς με τον Κολοσσό, είχαμε αναφέρει την ανάγκη ο Άρης να αποδώσει ικανοποιητικά στα μετόπισθεν, μιας και η ομάδα του Παπαθεοδώρου πετύχαινε 81 πόντους ανά αγώνα, στα εντός έδρας ματς. Απέναντι στους “κίτρινους”, οι Ροδίτες πέτυχαν 96 πόντους και με μια τέτοια επίδοση αμυντικά, προφανώς, είναι τρομερά δύσκολο να πάρεις το “διπλό”.

Τα πράγματα για την ήττα έμοιαζαν… καταδικαστικά, λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα, ο Κολοσσός πέτυχε 23 πόντους σε λιγότερο από πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο. Στο 30′ το σκορ ήταν 58-58 και λίγο πριν το 35′, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 81-68. Κάπου, εκεί, τα πράγματα δυσκόλεψαν για τα καλά και ήταν “βουνό” η υπόθεση ανατροπή για τον Άρη.