Ομάδα κορυφής! Καθάρισε την Καλλιθέα και ονειρεύεται (2-0)

Η ομάδα του Άρη επικράτησε με τα γκολ των Μπράμπετς και Μάνου Γκαρθία της Καλλιθέας και εδραίωσε τη παρουσία της στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας

Ο Άκης Μάντζιος ξεκίνησε την ομάδα με τον Κουέστα κάτω από τα δοκάρια. Την επανεμφάνισή του στο κέντρο της άμυνας πραγματοποίησε ο Φαμπιάνο που έγινε ο παρτενέρ του Μπράμπετς. Στα άκρα της άμυνας ο Ούγκο Μάγιο πήρε τη θέση του Μοντόγια στα δεξιά, ενώ αριστερά ο Χουάνκαρ διατήρησε τη φανέλα του βασικού.

Η τριάδα στα χαφ έμεινε απαράλλαχτη με τους Μόντσου, Σιφουέντες και Μάνου Γκαρθία. Στην επίθεση ξεκίνησαν ο Ντιαντί, ο Μορόν και ο Σουλεϊμάνοφ που αντικατέστησε τον ανέτοιμο λόγω της ίωσης που τον ταλαιπώρησε τη Παρασκευή, Πιόνε Σίστο. Έτσι ο Ρώσος έκανε τη παρθενική του εμφάνιση στο βασικό σχήμα του Άρη για φέτος.

Οι κίτρινοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προσπάθησαν να πιέσουν ψηλά τους φιλοξενούμενους, για να επιτύχουν ξανά ένα γρήγορο γκολ. Στο 3′ ο Ντιαντί με μία υπέροχη πρώτη επαφή, πέρασε τον Πασαλίδη ο οποίος τον ανέτρεψε και κιτρινίστηκε.

Ο Άρης έφτασε στη πρώτη του τελική με δυνατό σουτ του Μορόν έξω από τη περιοχή στο 10′ με τον Μπαραγκάν να αποκρούει, ενώ στο 13′ το μονοκόμματο σουτ του Μάνου Γκαρθία βρέθηκε στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ. Προηγουμένως και πιο συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό ο Μιρίν “κιτρινίστηκε” για φάουλ στο Μορόν.

Η Athens Kallithea έκανε για πρώτη φορά αισθητή τη παρουσία της με το σουτ του Ντεμέτριους στο 18′ αλλά τον Κουέστα να μην αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Στο 29′ ο Ντιαντί επιχείρησε και αυτός το πόδι του από μακριά αλλά ο Ισπανός πορτιέρε των φιλοξενουμένων μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 32ο λεπτό ο Μόντσου εκτέλεσε το φάουλ από τα πλάγια, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και τελευταία στιγμή o Μπαραγκάν απομάκρυνε.

Ο Άρης απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, όταν στο 34ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τριαντάφυλλος Πασαλίδης για φάουλ στον Μορόν. Πέντε λεπτά αργότερα ο coach Ντονάτι πραγματοποίησε τη πρώτη του αλλαγή αντικαθιστώντας τον Ουντρίκις με τον Μεχίας προκειμένου να καλυφθεί η ανισορροπία που είχε προκαλέσει η αποβολή.

Στο 40′ και πάλι ο Ντεμέτριους έπιασε σουτ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος έγινε από τον Μάνου Γκαρθία, με τον Ισπανό μέσο να σουτάρει από τα πλάγια εντός περιοχής και τον Μπαραγκάν να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 44′ ο Άρης κέρδισε πέναλτι με τον Χουάνκαρ αλλά ο διαιτητής Τσαγκαράκης πήρε πίσω την απόφασή του μετά από παρέμβαση του VAR και έλεγχο της φάσης στο μόνιτορ για χέρι του Ισπανού μπακ που είχε προηγηθεί. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Άρης ζήτησε εκ νέου πέναλτι για πάτημα στο Μορόν αλλά ο διαιτητής από τα Χανιά δεν είδε κάτι το επιλήψιμο.

Η Athens Kallithea ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με αλλαγή. Ο Εντιαγέ πήρε τη θέση του επίσης κιτρινισμένου από το 38′ Ματίγια. Έτσι ολοκληρώθηκε η επανεμφάνιση του Ισπανού στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου από το πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους πήρε τη μπάλα στα πόδια του, ενώ οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Πρώτη ευκαιρία στο ημίχρονο ήρθε από πόδια Μάνου με το σουτ εκτός περιοχής που επιχείρησε στο 54′ να φεύγει εκτός στόχου. Ο Άρης πραγματοποίησε στο 58′ τη πρώτη του αλλαγή με τον Φετφατζίδη να περνάει στη θέση του Σουλεϊμάνοφ.

Στο 65′ μακρινό σουτ του Μόντσου μπλόκαρε στα σώματα και βγήκε κόρνερ. Από αυτό προήλθε και το 1-0 για τον Άρη. Ο Μάνου Γκαρθία εκτέλεσε το κόρνερ. Ο Μπράμπετς πήδηξε ψηλότερα από όλους, πήρε τη κεφαλιά με τη μπάλα να χτυπάει στον Μπαραγκάν, στο δοκάρι της Καλλιθέας, εκ νέου στον Ισπανό τερματοφύλακα και εν τέλει στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Στο 70′ σουτ του Μερκάτι δεν ανησύχησε τον Κουέστα. Στο 72′ ο Άρης παραλίγο να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ο Φαμπιάνο έκανε εξαιρετική κούρσα από την άμυνα μέχρι την αντίπαλη περιοχή. Τη κατάλληλη στιγμή πέρασε τη μπάλα στον Ντιαντί αλλά ο 18χρονος αστόχησε από πλάγια.

Ο Ντονάτι προχώρησε σε διπλή αλλαγή με τον Βαλμπουενά και τον Λουκίνα να περνούν στις θέσεις των Ντεμέτριους και Μερκάτι. Αλλαγές πραγματοποίησε και ο Άρης με τους Νταρίντα και Σίστο να αντικαθιστούν τους Σιφουέντες και Ντιαντί στο 74′.

Η Καλλιθέα είχε δοκάρι με τον Τζιάνι αλλά η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ. Στο 79′ ο Άρης έχασε και άλλη μεγάλη ευκαιρία με τον Μάνου Γκαρθία να περνάει τη μπάλα στον Νταρίντα. Ο Τσέχος βρέθηκε μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, προσπάθησε να τον “σκάψει” αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 85′ ο Νίκολιτς πήρε τη θέση του Σοϊρι.

Η νίκη κλείδωσε στο 88′. Ο Μότοτς έκανε το λάθος, ο Μορόν έκλεψε, έδωσε στον Μάνου Γκαρθία και ο Ισπανός με ένα όμορφο πλασέ μέσα από τη περιοχή σημείωσε το 2-0 και σφράγισε το τρίποντο. Στη συνέχεια Βέλεθ και Κουάισον αντικατέστησαν τους Μάνου και Μορόν.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά. Ένα σουτ του Φετφατζίδη πέρασε άουτ στις καθυστερήσεις με αυτή να είναι η τελευταία τελική του παιχνιδιού.