ΔιεθνήΜπάσκετ

Οι Χιτ έκαναν το break κόντρα στους Σέλτικς

Προβάδισμα στους τελικούς της Δύσης για το NBA πήρε το Μαϊάμι. Οι Χιτ νίκησαν στο Game 3 109-103 τους Σέλτικς στη Βοστώνη και έκαναν το 2-1 στη σειρά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μπαμ Αντεμπάγιο, ο οποίος «ξύπνησε» από τον… λήθαργο των πρώτων δύο αγώνων της σειράς, όταν είχε 10 πόντους στο Game 1 και μόλις έξι στο Game 2. Ο 24χρονος σέντερ πλησίασε το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ έξι ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, με αποτέλεσμα να καλύψει και το κενό που άφησε στη διάρκεια του αγώνα ο Τζίμι Μπάτλερ. Ο σταρ των Χιτ δεν αγωνίστηκε στο β΄ ημίχρονο, λόγω φλεγμονής στο δεξί γόνατο, έχοντας σημειώσει οκτώ πόντους σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής. Ο Πι Τζέι Τάκερ πρόσθεσε 17 πόντους και ο Μαξ Στρους 16.

Το Μαϊάμι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 26 πόντους διαφορά στις αρχές του δευτέρου δωδεκαλέπτου (46-20). Περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι Χιτ ήταν μπροστά στο σκορ με 62-37, αλλά στη συνέχεια οι Σέλτικς έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν σε 93-92, ενώ απέμεναν 2:40 για το τέλος του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο. Κορυφαίος για τους «Κέλτες» ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν που πέτυχε 40 πόντους, ενώ πολύ καλή απόδοση είχε και ο Αλ Χόρφορντ με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στη Βοστώνη για το Game 4, τα ξημερώματα της Τρίτης (24/5).