Ο Νταμπό… ζωγράφιζε!

Έπαιξε τον κύριο ρόλο για να… φορτσάρει ο Άρης μετά το 30′ του αγώνα

Ο Άρης ουσιαστικά “τελείωσε” την υπόθεση πρόκριση κόντρα στον Λεβαδειακό, με το 1-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο τελευταίο τέταρτο του α’ μέρους, οι “κίτρινοι” ήταν κατά πολύ αλλαγμένοι, βελτιώθηκαν και τον πιο καθοριστικό ρόλο για να συμβεί αυτό, τον έπαιξε ο Νταμπό. Ο τελευταίος ήταν ο κορυφαίος του Άρη στο πρώτο 45λεπτο. Έκανε υπέροχη κίνηση, όταν κέρδισε το πέναλτι.

Με ατομική ενέργεια και έπειτα από εξαιρετική ντρίμπλα του, “πάτησε” περιοχή “κουβαλώντας” την μπάλα και εκεί τον έκοψε το… χέρι του αντιπάλου. Έτσι, έγινε το 1-0 από τον Μαντσίνι με εκτέλεση πέναλτι, με τον ποδοσφαιριστή από την Μπουρκίνα Φάσο να συνεχίζει να δίνει ώθηση στο επιθετικό κομμάτι. Συνδυάστηκε ωραία με τον Μαντσίνι και προσπάθησε να σκοράρει με σουτ -στη κίνηση- που “έπιασε” ενώ αργότερα ήταν καταπληκτική η κάθετη μπαλιά του προς τον Καμάτσο, όταν ο Πορτογάλος έφευγε απέναντι στον πορτιέρο του Λεβαδειακού.

Με λίγα λόγια, ο Νταμπό προσπαθούσε να τα κάνει… όλα, μετά το πρώτο ημίωρο του χθεσινού αγώνα. Ήταν εξαιρετικός και “ζωγράφιζε” στο γήπεδο με τις ενέργειές του, πιάνοντας άκρως ικανοποιητική απόδοση. Στις αρχές του β’ μέρους, ο Νταμπό αντικαταστάθηκε, έχοντας κάνει… όλη την δουλειά στο α’ ημίχρονο.