Ο Μπλούμπεργκς γίνεται… κλειδί!

Η πρόοδός του

Καλός ο Γκάλινατ που είχε έξι εύστοχα τρίποντα, καλός κι ο Μπάνκστον που ήταν ο MVP του Άρη, αλλά υπήρχε και ένας άλλος ξένος που έκανε αρκετά καλή δουλειά κόντρα στο Περιστέρι. Ο λόγος για τον Μπλούμπεργκς ο οποίος βάσει του συστήματος αξιολόγησης ήταν ο δεύτερος πολυτιμότερος του Άρη στο ματς μαζί με τον Τολιόπουλο. Είχε 13 βαθμούς στο ranking, με τον Λετονό να δίνει λύσεις την Κυριακή και να εξελίσσεται σε παίκτη-κλειδί.

Όταν, μάλιστα, ο Άρης άρχισε να “ανοίγει” την διαφορά απέναντι στο Περιστέρι και με το σκορ στο 45-33 (σ.σ. μετά από τρίποντο του Λετονού), ο Μπλούμπεργκς ήταν εκείνη την στιγμή ο πολυτιμότερος του Άρη με 12 πόντους και 14 βαθμούς στο ranking. Να σημειωθεί ότι σε εκείνο το σημείο, ουδείς άλλος από τον Άρη είχε διψήφιο νούμερο στο ranking, παρά μόνο ο καλαθοσφαιριστής από την Λετονία.

Ο Μπλούμπεργκς, θυμίζουμε, ότι μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε, επέστρεψε στον αγώνα με τον Προμηθέα. Έπαιξε λίγο λιγότερο από τέσσερα λεπτά στο συγκεκριμένο ματς, με την πρόοδο του να είναι φανερή στα επόμενα δύο παιχνίδια.

Κόντρα στο Μαρούσι, αγωνίστηκε 14 λεπτά και είχε 11 πόντους και 10 βαθμούς στο ranking με ενώ απέναντι στο Περιστέρι έπαιξε 19 λεπτά και είχε 12 πόντους και 13 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Στο +10 (34-44) που είχε πάρει ο Άρης στο ημίχρονο του αγώνα με το Μαρούσι, ήταν “κλειδί” ο Μπλούμπεργκς, όντας ο πρώτος σκόρερ του Άρη με οχτώ πόντους στο ημίχρονο.