Ο Γούντμπερι ξέρανε τον Κολοσσό! Άρης με ψυχή γύρισε από το -19 και πήρε νίκη (84-85) ψυχολογίας σε ένα τρελό παιχνίδι

Ο Ντε Τζούλιους (25π.) κράτησε τον Άρη στο παιχνίδι, ο Σλαφτσάκης με τρελό τρίποντο πήγε να πληγώσει τη πρώην ομάδα του αλλά ο Γούντμπερι στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάρισε χρυσή νίκη στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα κάρφωμα και μία εύστοχη βολή από τον Ρόμπερτς ο οποίος πήρε τη θέση του Μπανκς που έμεινε εκτός δωδεκάδας στην αρχική πεντάδα. Με καλάθι του Νόλεϊ ο Άρης πέρασε στο 4′ μπροστά με τέσσερις (5-9) αλλά ο Κολοσσός απάντησε με πέντε σερί πόντους του Τόνεϊ και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

Στο 6′ η ομάδα της Ρόδου συνέχισε να έχει τη κεφαλή με 13-11 με τον Άρη να έχει τέσσερα λάθη σε αντίθεση με τον Κολοσσό που δεν είχε υποπέσει σε κανένα. Δύο εύστοχες βολές του Μπιλλή έφεραν την ομάδα του Γιώργου Σιγάλα στο +4.

Ο Γούντμπερι υπέπεσε στο δεύτερο προσωπικό του φάουλ, ο Πετρόπουλος έβαλε άλλους δύο πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Μπιλλής με ένα χουκ έκανε το 19-13. Το δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο του Μπιλλή στην εκπνοή με το οποίο έγραψε το 23-15.

Ο Μπιλλής ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο από εκεί που σταμάτησε στη προηγούμενη και με ανάποδο λέι απ έφερε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους μπροστά με διψήφια διαφορά, ενώ έφτασε και ο ίδιος τους 9 πόντους.

Ο Νόλεϊ σκόραρε το πρώτο τρίποντο του Άρη με 6′ να μένουν για το ημίχρονο και μείωσε στους 9 (29-20). Ο Μποχωρίδης σκόραρε εκ νέου με τρίποντο αλλά απάντησε άμεσα ο Σλαφτσάκης με τον ίδιο τρόπο. Ο Τόνεϊ μάζεψε ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ, έφτασε τους 11 και ανάγκασε τον Γιάννη Καστρίτη να καλέσει το πρώτο τάιμ-άουτ του αγώνα στο 36-23.

Το τρίποντου του Γκάουντλοκ έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+14) αλλά ο Μποχωρίδης με το δεύτερό του τρίποντο σημείωσε το 39-28. Το πρώτο μισό του αγώνα τελείωσε με ακόμη τέσσερις πόντους του Γκάουντλοκ που διαμόρφωσε το 43-28.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Νέλσον να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά σουτ από τη περιφέρεια και να κάνει το 49-30 με τη διαφορά να πλησιάζει τους 20. Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει αλλά ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο του Νέλσον από τα 8.5 μέτρα διατήρησε τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων (54-35) στο 23′.

Οι Ροδίτες μέχρι αυτό το σημείο σούταραν με 50% (7/14) έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Χατζηδάκης πέτυχε τον 7ο πόντο του, ο Τολιόπουλος κέρδισε δύο βολές και έτσι ο κόουτς Σιγάλας κάλεσε τάιμ-άουτ με 4:42 να απομένουν για τη περίοδο. Ο αρχηγός του Άρη έκανε το 2/2 και μείωσε στους 11 (54-43).

Ο ομόλογός του στον Κολοσσό, Μπιλλής, έδωσε την απάντηση με έμμεσο τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Ντε Τζούλιους με τον ίδιο τρόπο έφτασε τους 13 προσπαθώντας να κρατήσει τον Άρη στο παιχνίδι αλλά η περιφερειακή άμυνα των κιτρίνων επέτρεψε στον Πετρόπουλο να σκοράρει από μακριά και να διατηρήσει το +14 για την ομάδα του.

Ο Ντε Τζούλιους με ένα ακόμα καλάθι και φάουλ έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν εκατέρωθεν με το δεκάλεπτο να τελειώνει με πέντε σερί πόντους του Νόλεϊ και το σκορ στο 67-58.

Ο Λαζέφσκι με τρίποντο σημείωσε τους πρώτους του πόντους με τα κιτρινόμαυρα, ο Τολιόπουλος σκόραρε στον αιφνιδιασμό και μέσα σε ένα λεπτό ο Άρης μείωσε στους 4 (67-63) και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

O Toλιόπουλος ευστόχησε για πρώτη φορά σε τρίποντο και έφερε τον Άρη σε απόσταση μίας κατοχής στο 33′ αλλά τρεις συνεχόμενοι πόντοι του Γκάουντλοκ έκαναν το 72-66 με τον Καστρίτη να ζητάει τάιμ-άουτ. Σε εκείνο το σημείο ο Τολιόπουλος δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Ο Άρης συμπλήρωσε τα πέντε ομαδικά με 6′ να απομένουν και ο Κολοσσός ξέφυγε εκ νέου με 8.

Ο Λαζέφσκι πάλι έξω από τα 6.75μ. μείωσε στους 5 (74-69) και ο Ντε Τζούλιους έφερε ξανά τους κιτρινόμαυρους στο -3 με ανάποδο λέι-απ. Ο Χατζηδάκης με φόλλου καλάθι έκανε το 74-73, ο Ντε Τζούλιος βρήκε στόχο και ο Μποχωρίδης έβαλε τρίποντο στον αιφνιδιασμό για το +4. Το σερί έφτασε στο 0-12 και ο Άρης πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά τη πρώτη περίοδο στο 37′.

Ο Κολοσσός ισοφάρισε με τέσσερις σερί βολές, ο Νόλεϊ σκόραρε αλλά ο Νέλσον με τρίποντο έκανε το 81-80 και έφερε ξανά μπροστά την ομάδα της Ρόδου μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Ντε Τζούλιους στα 8″ για το τέλος ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο από τα 8.5μ. και σημείωσε το 81-83. Ο Σλαφτσάκης όμως σημείωσε ένα τρελό τρίποντο εκτός ισορροπίας από τη γωνία με 4.1″ να απομένουν. Αλλά ο Γούντμπερι με ένα καλάθι σχεδόν στην εκπνοή έδωσε τη μεγάλη νίκη στον Άρη.