Ο ευρωπαίος Άρης του… 5Χ5

Παίρνει τεράστια ώθηση από τον -υπέροχο- κόσμο του

Ο Άρης “γονάτισε” την Ντιναμό την Πέμπτη με 1-0, σε ένα ματς στο οποίο δικαιούταν να πετύχει κι άλλα γκολ. Με την νίκη που πήραν οι “κίτρινοι” στο “σπίτι” τους, “γονάτισαν ακόμη έναν ευρωπαϊκό σύλλογο με σημαντικό brandname, όπως έχει γίνει και κατά το παρελθόν ενώ πανηγύρισαν την πέμπτη συνεχόμενη ευρωπαϊκή νίκη τους, με τη βοήθεια του κόσμου τους από τον οποίο παίρνουν τεράστια ώθηση.

Ο Άρης κατά σειρά έχει επικρατήσει της Αστάνα (2-0 στο 90λεπτο και 2-1 τελικό στην παράταση), της Γκόμελ (σ.σ. μιλάμε μόνο για το 5-1 και όχι για το 2-1 στο οποίο τυπικά οι “κίτρινοι” ήταν φιλοξενούμενοι), της Μακάμπι (2-1), της Αραράτ (1-0) και της Ντιναμό Κιέβου (1-0).

Το τελευταίο παιχνίδι στο οποίο ο Άρης δεν κέρδισε στο “σπίτι” του όσον αφορά τα εντός έδρας ευρωπαϊκά ματς, ήταν αυτό με την Κόλος Κοβαλίβκα (1-2). Όμως, σε εκείνο το ματς υπάρχει μια σημαντική διαφορά με τις πέντε τελευταίες ευρωπαϊκές εντός έδρας νίκες των “κιτρίνων”, αφού τότε ο αγώνας ήταν κεκλεισμένων των θυρών.

Έλειπε, δηλαδή το “σπρώξιμο” του κόσμου κόντρα στον συγκεκριμένο ουκρανικό σύλλογο, μια ώθηση που ο Άρης “πήρε” από τους φιλάθλους του στα πέντε τελευταία ευρωπαϊκά ματς στη Θεσσαλονίκη, μετρώντας ισάριθμες νίκες.

Βέβαια, απέναντι στην Αστάνα και την Μακάμπι δεν είχαν “έρθει” οι προκρίσεις, αλλά το… όλο κακό είχε γίνει στα εκτός έδρας παιχνίδια που είχαν προηγηθεί απέναντι σε αυτές τις ομάδες, με τους “κίτρινους” να είναι αρκετά πιο βελτιωμένοι στους αγώνες που έγιναν στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, το οποίο αποτελεί σημαντικό “όπλο” του ευρωπαίου Άρη.