O Άρης, ο Παναθηναϊκός και η… τριπλή σύμπτωση

Αυτό που καλούνται να αποφύγουν οι “κίτρινοι” στο ματς της Τρίτης

Ένα παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, πάντα έχει υψηλό βαθμό δυσκολίας. Οι “κίτρινοι” θα προσπαθήσουν για το καλύτερο δυνατό απέναντι στους “πράσινους”, στο δεύτερο παιχνίδι των πλέι οφ, επιδιώκοντας να δείξουν το μαχητικό πνεύμα που τους χαρακτηρίζει την τρέχουσα περίοδο. Αν δούμε το τι έχει γίνει στις τρεις φετινές “μάχες” του Άρη απέναντι στον Παναθηναϊκό, θα είναι σημαντικό το σκορ να μην ξεφύγει -ξανά- κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στα ματς κόντρα στους “πράσινους” υπάρχει η… τριπλή σύμπτωση αναφορικά με το ότι ο Παναθηναϊκός σε όλα τα παιχνίδια με αντίπαλο τον Άρη έχει φορτσάρει στο πρώτο μέρος. Όσον αφορά τα ματς στο ΟΑΚΑ, σε αυτό της κανονικής διάρκειας οι “πράσινοι” ήταν μπροστά με 54-33 ενώ το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 49-50 υπέρ του Άρη. Στο πρόσφατο παιχνίδι της Κυριακής η ομάδα του Βόβορα στο πρώτο ημίχρονο είχε ξεφύγει με 28 πόντους (52-24) ενώ το δεύτερο μέρος ήταν ισορροπημένο με επιμέρους σκορ 57-55.

Πάμε και στον αγώνα που έγινε στο Παλέ, στο ξεκίνημα της σεζόν… Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός κέρδιζε με 24-43 αλλά με μια φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα επιμέρους σκορ 57-28, ο Άρης πήρε μια μεγάλη νίκη με 81-71. Σε όλα τα παιχνίδια, λοιπόν, που έγιναν φέτος (2021/22) με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, οι “πράσινοι” πήραν μεγάλη διαφορά στο πρώτο μέρος -εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα του ρόστερ τους- και αυτό καλείται να το αποτρέψει ο Άρης στο ματς της Τρίτης, για να μπορέσει να είναι όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικός.