Νίκη της ΑΕΚ (3-0) τον Ατρόμητο στο ντεμπούτο του Γιαννίκη

Χωρίς να θαμπώσει με την εμφάνισή της η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει τον Ατρόμητο με 3-0 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1. Αραούχο, Τσούμπερ και Βράνιες τα γκολ.

Με το… καλησπέρα ο Αργύρης Γιαννίκης έδειξε ότι μπορεί να σπάσει αυγά και το έκανε, καθώς έδωσε φανέλα βασικού σε Μήτογλου και Ρότα, οι οποίοι τα πήγαν εξαιρετικά σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Το πρώτο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 24′. Ο Λιβάι Γκαρσία πήρε την μπάλα από τα δεξιά και με ένα σπριντ, προσπέρασε εύκολα τον Καστεγιάνο, γυρίζοντας στον Αραούχο που σκόραρε από τη μικρή περιοχή για το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Άμραμπατ έδωσε άλλον αέρα στην ΑΕΚ. Ο Μαροκινός ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι απ’ όπου προήλθε το δεύτερο γκολ των κιτρινόμαυρων έστω και με τη βοήθεια του VAR. Ο Πίριτς απόκρουσε την εκτέλεση του Τσούμπερ, αλλά στην επιστροφή ο Αραούχο έδωσε στον Βράνιες, που από κοντά σκόραρε. Ωστόσο πάλι μετά από προτροπή του VAR, ο Παπαδόπουλος έδωσε επανάληψη, επειδή όντως είχαν μπει αρκετοί παίκτες στην περιοχή πριν την εκτέλεση. Ο Τσούμπερ δεν φοβήθηκε να το προσπαθήσει ξανά κι αυτή τη φορά δεν άφησε περιθώρια στον Πίριτς. Όλα αυτά ολοκληρώθηκαν στο 78′. Δυο λεπτά μετά ο Βράνιες με καρφωτή κεφαλιά από κόρνερ του Μάνταλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Ενώ άλλη μια μεγάλη ευκαιρία πριν το τέλος, έχασε ο Λε Ταλέκ.

AEK (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Σιμόες (84′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (67′ Λε Ταλέκ), Γέβτιτς (35′ Μάνταλος), Τσούμπερ, Γκαρσία (67′ Άμραμπατ), Αραούχο (84′ Ανσαριφάρντ).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Χατζηϊσαίας, Γκαλβάο, Ντένιτς, Σάλομον, Κλωναρίδης (84′ Κωτσόπουλος), Μουνίθ (68′ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης (68′ Μπεντινέλι).