Νίκη για τον Άρη (81-70) κόντρα στην Καρδίτσα με MVP τον Νότε

Νικηφόρα ολοκλήρωσε ο Άρης τα φιλικά προετοιμασίας της φετινής σεζόν επικρατώντας κόντρα στην Καρδίτσα με 81-70

Τον σημερινό τίτλο του κορυφαίου της ομάδας κατακτά ο Νότε ο οποίος σημείωσε συνολικά 26 πόντους.

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του.Στην δεύτερη περίοδο ο Χάγκινς έκανε το 24-16 αλλά η συνέχεια ανήκει στην Καρδίτσα. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα τρίποντα έκαναν την ανατροπή και εκμεταλλευόμενοι την επθετική αστοχία των γηπεδούχων έκαναν ένα σερί 16-0 για να προηγηθούν με 24-32 στο 14ο λεπτό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης πίεσε περισσότερο στην περιφέρεια, με εξαιρετικό Νετζήπογλου ο οποίος έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Ο Νότε επιθετικά ήταν αυτός που έκανε την διαφορά και έτσι οι «κίτρινοι» έκαναν ένα σερί 10-0 για να μετατρέψουν το 38-47 σε 48-47 και λίγο αργότερα σε 50-47, ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-0. Ο Άρης κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 56-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης είχε τον έλεγχο με τον Νότε να είναι ο κορυφαίους κάνοντας τις φάσεις του αγώνα σε άμυνα και επίθεση. Ο Αμερικανός με τρίποντο έκανε το 78-70, έκλεψε στην άμυνα και σφράγισε την νίκη με νέο τρίποντο για το 81-70.

Δεκάλεπτα: 21-16, 35-44, 56-55, 81-70.

Αρης (Καστρίτης): Χόρκλερ 9, Γκούλντγουιν 2, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 6, Σχίζας 4, Καββαδάς 8, Νότε 26, Φίλλλιος, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 11.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μποχίμ 14, Πρίτζετ 7, Μπέιτμον 27, Αθηναίου 2, Καλαιτζάκης, Χάντερ 3, Ντελόιερ 8, Τσούκας, Κώττας 2, Γκάμπροβσεκ 7.